Aadu Luukase Sihtasutuse 2017. aasta nominendipreemia sai Patrik Göransson

Eile Kadrioru Kunstimuuseumis toimunud pidulikul tseremoonial kuulutati Aadu Luukase Missioonipreemia laureaadiks poliitika veteran ja diplomaat Vaino Väljas. Nominendipreemia saajte seas oli ajaloolane ja Eestis tegutsev rootsi vaimulik Patrik Göransson.

„Kui Väljas poleks 16.novembril 1988.a. Eesti NSV Ülemnõukogu istungit juhatanud, kulgenuks see hääletus ja Eestimaa asjad ka laiemalt paljuski teisiti. Kui ei oleks olnud nendel otsustavatel hetketel Vaino Väljase diplomaadioskusi ja võib-olla ka Nicaraguast saadud vaenupoolte lepitamise kogemust, võinuks ka Eestis aset leida verevalamised, nagu see juhtus meie naabrite juures,“ põhjendas laureaadi valikut sihtasutuse nõukogu liige Indrek Luukas.

Nominendipreemia pälvinud Patrik Johan Göransson on rootslane, kes tuli 2000. aastal Eestisse elama ning on sellest ajast saati töötanud nõukogude ajal hävitatud kirikute ja kabelite taastamise nimel. Tänu Patrik Göranssoni suurele panusele on taastatud Tallinna vanalinnas väga suure hoole ja taktitundega nõukogude ajal võimlana kasutatud Rootsi-Mihkli kirik koos kirikumuuseumiga. Samuti on Göranssoni eestvedamisel taastatud Naissaare kabel. Göransson tegeleb aktiivselt ka Pakri saarte kabelite taastamisega ning  rannarootslaste kultuuripärandi teadvustamisele kaasaaitamisega.

Sihtasutuse Johanniitide Abi EELK-poolse esindajana Eestis on Göransson aidanud korraldada abi tänavalastele, vanuritele ja erivajadustega noortele, abistanud Tallinna lastehaiglat ja Tallinna diakooniahaiglat, korraldanud erivajadustega lastele suvelaagreid ja abistanud Peeteli kiriku sotsiaalkeskust. Sihtasutuse abil on Tallinna loodud ülelinnaline häirenupusüsteem, mis võimaldab eakatel ning puuetega isikutel elada võimalikult kaua omas kodus. Johanniidid on aidanud ka sotsiaalkeskusel väikebussi hankida ja puudusekannatajatele toiduabi osutada. Patrik Göransson on kõigele lisaks hea koguduseõpetaja, erakordselt intelligentne ja erudeeritud inimene ning särav ja lahke isiksus. Ta on valitud ka aasta vaimulikuks ning Tallinna abipraostiks.

Lisaks Patrik Göranssonile said nominendipreemia ajakirjanik ja Kodulinna maja looja ning juht Tiina Mägi, puuetega noorte ujumistreener Õnne Pollisinski, koorijuht Hirvo Surva, mitmete oluliste e-riigi projektide initsiaator Uuno Vallner.

Laureaaditiitliga kaasneb 32 000 euro suurune, nominenditiitliga 6400 euro suurune rahaline preemia. Missioonipreemia ja laureaaditiitli otsuse tegi Aadu Luukase Sihtasutuse nõukogu koosseisus Indrek Luukas, Sulev Loo ning Märt Vooglaid. Kandidaate said esitada nii eraisikud kui kõik Eestis registreeritud avalik-õiguslikud juriidilised isikud, sihtasutused ja mittetulundusühingud.

Aadu Luukase missioonipreemiat (www.luukasfond.ee) antakse välja 2007. aastast. Varem on missioonipreemia pälvinud Tallinna Lastehaigla Toetusfond, ajaloolane ja Eesti Kunstiakadeemia professor David Vseviov, Vanalinna Hariduskolleegiumi asutaja ja juht Kersti Nigesen, sihtasutus Metsaülikool, Liikumispuudega Laste Toetusfond, Eesti Võrkpalli Liit, Tartu Ülikooli professor Marju Lauristin, vaimulik Toomas Paul, Narva Kolledži direktor Katri Raik, MTÜ Eesti Meestelaulu Selts , SA Perekonna ja Traditsiooni Kaitseks ning Estonia Seltsi juhataja Arne Mikk. Eelmisel aastal anti preemia proua Ingrid Rüütlile ning president Arnold Rüütlile.