Aasta eurooplane Tiit Salumäe: Euroopa alusväärtustel on kristlikud juured

Laupäeval, 23. juunil Haapsalu raudteejaamas toimunud Võidupüha mälestustseremoonial andsid Eesti Euroopa liikumise nõukogu esindajad Tõnu Karu ja Tunne Kelam piiskop Tiit Salumäele üle aasta eurooplase tiitli ja koos sellega Euroopa Liidu lipu.

Tiitli üleandmine Haapsalus on tähenduslik mitmes mõttes. Nagu Salumäe ise oma kõnes välja tõi, on väikelinn Haapsalu ligi kolmsada aastat olnud Saare-Lääne piiskopiriigi väärikas pealinn ja Haapsalu linnus kahekümne kolme piiskopi residents. Vaimuliku valimine tiitli saajaks on omakorda asjakohane tänavust Euroopa kultuuri aastat silmas pidades, sest euroopaliku väärtusruumi ja kultuuri juured on kristluses.

Euroopa kristlikke juuri rõhutas oma kõnes ka Salumäe: “Täna küsitakse meilt, mis see Euroopa on, kellele on ta koduks, mis on meie alused ja väärtused.“ Piiskop rõhutas, et Euroopa rahvaste igatsus inimväärikuse, põhiliste inimõiguste ja vabaduse austamise järele sai inspiratsiooni just kristlusest ja ütles: „Kui me unustame oma kristlikud juured ja täidame need teise mõttega, siis kogu meie Lääne tsivilisatsiooni ehitis hakkab värisema, satub kriisi ja ähvardab kokku variseda. Me peame säilitama oma juured.“

Nüüdisaegse Euroopa põhiväärtustena tõi piiskop välja inimolendite õiguse elada väärikat elu vabaduses, võrdsuses ja vendluses, loodust austades. Seejuures on oluline tunnustada Piibli alustõdesid. „Truudus vabale vaimule, truudus kõrgematele eesmärkidele, truudus põhimõtetele on Eesti tugevus. See on ka Euroopa tugevus,“ ütles Salumäe.

Tiit Salumäe kõnet täispikkuses saab lugeda siit.

Piiskop Tiit Salumäe sai aasta eurooplase tiitli Euroopa päeval, 9. mail oma töö eest reformatsiooni 500. juubeliaasta tähenduse mõtestamisel, ürituste organiseerimisel ja muudatuste juhtimisel meie rahva suhtumises religiooni.

Tiit Salumäe teeneks loeti konfessioonide koostöö arendamisel mitte ainult Euroopas, vaid ka Venemaa eestikeelses diasporaas. Piiskopina juhib ta luterlikus kirikus Lääne, Järva ja Viru praostkonna tegevust. Ta on teeninud väliseesti kogudusi nii Peterburi Jaani kirikus, Ülem-Suetukis, Krasnojarski krais kui ka mitmel pool Euroopas. Soome kogudustega on piiskop Salumäe hoidnud sidemeid juba alates 80. aastate lõpust.

Salumäe juhtimisel korraldati juubeliaasta oikumeeniline Eesti, Läti ja Leedu kirikute tänujumalateenistus Brüsselis. Samuti on piiskop aastaid koordineerinud kiriku ja riigi vahelisi suhteid kultuuriväärtuste ja muinsuskaitse küsimustes.