Akadeemik Anu Raua näitus Tallinna Jaani kirikus

7. detsembril kell 16.30 avatakse Tallinna Jaani kirikus Akadeemik Anu Raua isikunäitus ISSARISTIKE.

Anu Raud on kunstnik, kes on oma loometeel ühendanud rahvakunsti, selle kogumise, säilitamise ja väärtustamise. Oma talendi, oskuste ja kogemuse kaudu on ta väljendanud seda tekstiilikunstis – gobeläänvaipades. Tema loodud vaibad kannavad sõnumit eesti rahva igapäeva ja pühade aegade katkematust eluringist. Eesti loodus, aastaajad, talupidamine ja igapäevane elu maal – see on Anu Raud. Lihtsus ja vähenõudlikus.

Anu Raua loomingus on kokku saanud meie rahvakunst ja selle pinnalt loodud vaibad. Katkematu on visa katkema või saama katkestatud, kuigi iga uus põlvkond kannab eneses uut keskkonda, uusi vaateid ja väljakutseid. Tihti leitakse end olukorrast, kus kõik uus on tegelikult unustatud vana. Ikka tundub, et just Anu Raud püüab, oskab ja leiab vahendid, et põlvkondade ühiselt omandatud katkematu tarkuse varal saaks katkestuste altis ühiskonnas edasi liikuda ühisesse keele- ja mõtteruumi. Selle elavaks näiteks on kunstniku poolt rajatud Heimtali muuseum, taasehitatud endine vallakeskus, külalislahke Kääriku kodutalu ja järjepidev akadeemiline tegevus. See annab tunnistust kunstniku ja akadeemiku Anu Raua hoolest ja lugupidamisest oma rahva ja kultuuri vastu.

On imetlusväärne, kui kunstnik on leidnud eneses jõu, et koguda ja talletada erinevaid autentseid rahvuslikke mustreid, igapäevaseid tarbeesemeid ja omal moel edastada juba kaduma kippuvaid väärtusi esivanemate talupoeglikust elu- ja mõttelaadist.

Reet Mark kirjutab näituse „Isamaastikud“ (Erm, 2018) saatesõnas: „Otsekui õpetamata, ainult arutledes ja ergutades. /…/ Nägema ja taipama igapäevaseid tühiseid asju, mis ometi moodustavad elu olulisemaid tõdesid. Nad kannavad endas aegade elutarkust. /…/ See on tarkus mis oskab seletada vaarema kindakirja tähendust või kinda kudumist ja samas kirjutada nutika projekti selle kindakirja digitaliseerimiseks.“ Kunstiteadlane Vilma Reinholm, kes on kirjutanud Anu Rauast mitu raamatut, väidab, et Anu Raud on oma loomingus kui eesti rahva südametunnistus. Ja lisab, et Anu Raua looming puudutab eestlaste hingekeeli. Selles on tal muidugi tuline õigus.

Kedagi meist ei tohi omandada, saati siis pidada enese omaks. Ometi on tunne, et Anu Raud kuulub meie rahvale – justkui kõigile. Loodan muidugi, et mitte niivõrd kunstnik ise, vaid pigem siiski tema looming. Ja see kuulubki kunstniku tahtest ja soovist lähtudes meile ja tulevastele põlvedele.

Tallina Jaani kiriku galerii näitusel on tallinlastele antud eelis – seal saab näha vaipu, mis on kunstnikul viimaste aastate jooksul valminud. Eksponeeritud on suurvaip „Isamaastikud“ (2018) ning vaibad „Linnulaul“ (2018), „Kaapekakk“ (2018) ja „Suurem neist on kukeke“ (2016). Näha saab ka mitmeid juba Anu Raua klassikasse kuuluvad töid, näiteks kunstniku enese „Vapivaipa“ (2001).

Näituse pealkiri „Issaristike“ on inspireeritud Jaani kirikus permanentselt eksponeeritud vaibast. Kõnealune vaip Jaani kiriku idaseinal (altarist paremal) on kirikus üleval juba aastast 2013. See on pühendatud kunstnik Anu Raua emale Valda Rauale. Nagu paljude oma vaipade, nii ka vaiba „Issaristike“ juurde on kunstnik kirjutanud luuletuse. Toome siinjuures vaid ühe, kuid olulise katke sõnumist: „Otsas valu, lõppenud piin. Ta ei ole enam siin, aga Ta on igal pool, kõikjal Tema arm ja hool.“

Kunstnik Anu Rauda jääb ka peale tema isikunäitust meenutama altari kõrval olev gobeläänvaip „Issaristike“ ja käesolev näitus annab vaibale uue kihistuse, mälestades aegade ja põlvkondade töökat siduvust hooles ja armastuses. Ja Anu Raud elab edasi oma igapäevast elu Kääriku talus. Midagi pole muutunud ja samas muutub kõik. Kunstnik on pühendanud näituse oma ristiema Lindale, kes saab näituse avapäeval saja aastaseks.

Näitus jääb avatuks kuni 9. jaanuarini 2019.

Erkki Juhandi
Tallinna Jaani kiriku galerist