Aukirja üleandmine Jörn Guido Schneiderile

Täna hommikul andis peapiiskop Urmas Viilma konsistooriumi kabelis üle EELK aukirja Estlandhilfe fondi juhile pastor em Jörn Guido Schneiderile, kel sel kevadel täitus 80. eluaasta. Estlandhife fondi juhatamise võttis ta fondi asutajalt pastor Burchard Liebergilt üle aastal 2000.

Saksa pastor Lieberg rajas fondi kiriku töötegijate abistamiseks Eestis pärast oma esimest külaskäiku Eestisse aastal 1964. Vabatahtlike annetajate toel koguti ja toimetati Eestisse riideid, jalanõusid, kangaid, kohvi, šokolaadi. 1970-ndatel ja 1980-ndatel toodi Saksamaalt Eestisse ka ravimeid ja eestikeelseid piibleid. Eesti iseseisvuse taastamise järel veeti palju aastaid annetatud veoautoga Kasselist Tallinna erinevat abi, mh ka haiglainventari ja põllumasinaid. Kogutud annetuste eest on toetatud EELK pastoraatide remonti ja vaimulikele ametiautode ostmist. Vaimulikud on saanud fondilt toetust nii küttematerjali kui ravimite ostmiseks, auto remontimiseks või ka lihtsalt pere toimetulekuks. Viimastel aastatel on Estlandhilfe toetanud iseäranis kogudusi ja kiriku asutusi, kus tehakse aktiivselt diakooniatööd, kiriku koole, vaimulike perekondi ning samuti Punase Risti supikööki Tallinnas.

Annetajateks on peamiselt baltisaksa perekonnad. Suur osa annetusi kogutakse perekondlikel suursündmustel, juubelitel ja matustel – kingituste ja lillede asemel palutakse annetust kiriku töötegijate ja koguduste heaks Eestis. Aastal 2016 kogus Estlandhilfe meie kiriku toetuseks ca 25 000 eurot.

Aukirja eest tänades rõhutas pastor em Schneider, kui oluline see talle on, et aukiri anti talle üle just konsistooriumi majas, sest siin elas ja tegutses tema emapoolne vanavanaisa, Eestimaa eelviimane ülemsuperintendent ja Tallinna toomkoguduse ülemõpetaja Daniel Burchard Lemm (1845-1924). Elades põgenikuna nelja lapsega kümneruutmeetrises toas, meenutas tema ema konsistooriumi maja avaraid ruume, kus ta lapsena ümber keset tuba seisva laua jalgrattaga kihutama mahtus.