EELK Usuteaduse Instituut korraldab täna hingehoiutöö toetuseks tuluõhtu

Aitamaks hingehoidjatel kergemini jõuda haiguse, leina, kriisi ja muude eluraskuste küüsis olevate inimesteni korraldab EELK Usuteaduse Instituut täna, 11. mail tuluõhtu hingehoiutöö toetuseks.

„Kuna EELK Usuteaduse Instituut on ainuke õppeasutus Eestis, kus koolitatakse hingehoidjaid nii rakenduskõrghariduse kui magistri tasemel, siis lasub meil ka vastutus selle valdkonna laiema arendamise ees,“ ütles EELK Usuteaduse Instituudi (UI) rektor Ove Sander.

Tervishoiusüsteemis tehtav hingehoiutöö sai Eestis alguse juba 1990-ndate esimeses pooles, kuid siiani ei ole sellel valdkonnal otsest riiklikku rahastust, selgitas Ove Sander. Haiglates ja hoolekandeasutustes, kus hingehoidjad töötavad, on leitud palgaraha muude kulude kokkuhoiu arvelt. Sellest hoolimata on hingehoidjaid koolitatud läbi pea kolme aastakümne ning vajadus selle valdkonna töötegijate järele on ajas järjest kasvanud. Kutsekoja juures on välja töötatud hingehoidja kutsestandard ning täna on juba töötamas ka kutsetunnistusega hingehoidjaid. Samas on rahalised võimalused selle töö arendamiseks endiselt minimaalsed.

Sander tõdes, et hingehoiutööd on seni tehtud tänu eraannetustele: „Hingehoidjate koolitamist on läbi pea kolme aastakümne rahastanud peamiselt EELK, Soome luterlik kirik ja kristlased Ameerika Ühendriikidest. Suure tänu oleme võlgu missioonitundega Eesti inimestele, kes omakasule mõtlemata on valmis kaasinimest hingehädas aitama.“

EELK Usuteaduse Instituudi rektori sõnul on veel palju teha, et aitajad abivajajateni jõuaks ning aitajad ka ise toetatud saaks. Rahaliste vahendite leidmiseks otsustaski instituut pakkuda Eesti inimestele võimaluse kaasa aidata.

„Galaõhtusöögi vormis tuluõhtut korraldama hakates olime teadmatuses, kas Eesti inimesed tulevad sellise ideega kaasa,“ selgitas tuluõhtu korraldaja, EELK UI Tartu Teoloogia Akadeemia juhataja Siimon Haamer. „Täna saame ütelda, et oleme valinud õige tee, sest saal on täitunud ja ootame täna õhtul 90 külalist. Olulise lisaväärtuse annab annetustele meie Ameerika Ühendriikide partnerite üle 10 000-eurone kaasrahastus, millest kahekordistatakse iga tuluõhtul annetatud euro.“

Tuluõhtu peakõneleja on hingehoidja ja vaimulik Naatan Haamer, kes on teinud hingehoiutööd 28 aastat, aidanud vähemalt 22000 inimest, andnud enam kui 8000 inimesele hingehoiu-alast teavet ja haridust ning olnud viimasel paarikümnel aastal Eestis toimunud kriisiolukordades üks enam kasutatud psühhosotsiaalse toe pakkuja.

Kõik annetused laekuvad Usuteaduse Instituudi juurde loodud Hingehoiu toetusfondi arvelduskontole ning raha kasutamise üle otsustab fondi nõukogu. Toetusfondi eesmärgiks on toetada tegevusi, mis aitavad hingehoiuteenust abivajajatele paremini kättesaadavaks teha ja hingehoiu valdkonda Eestis mitmekülgselt arendada.

EELK Usuteaduse Instituut on tegutsenud üle 70 aasta. Sellest on saanud ja saavad ka tänapäeval osa kõik Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikud. Usuteaduse Instituudis on ainus usuteaduskond Eestis, kus õpib nii kõikide konfessioonide esindajaid kui on Euroopa mastaabis erilisena rajatud õigeusu õppetool.

Usuteaduse Instituudi põhiülesandeks on valmistada ette vaimulikke ja töötegijaid EELK kogudustele, töötegijaid teoloogilist, kultuuriloo ja ühiskonnateaduste alast kvalifikatsiooni eeldavatele ametikohtadele avalikus- ja erasektoris, ning tagada akadeemilisel haridus- ja teadustegevusel põhineva kõrghariduse andmine teoloogias ja teoloogiaga haakuvatel erialadel.

Täiendav info:
Siimon Haamer