Eesti Evangeelne Luterlik Kirik on taas ülemaailmne kirik

EELK XXX Kirikukogu otsustas oma 29. novembril toimunud istungil võtta diasporaa kogudustena Eesti Evangeelsesse Luterlikku Kirikusse (EELK) vastu senised EELK Välis-Eesti piiskopkonda kuulunud kogudused (16. juuli 2017 seisuga). Samuti otsustas EELK Kirikukogu moodustada senise Põhja-Ameerika praostkonna asemele diasporaa praostkonnana EELK Põhja-Ameerika praostkonna.

„Tänu ülemaailmsele taasühinemisele ei ole Eesti luteri kiriku piirid enam määratud meie riigi territooriumiga. Selline oli Eesti luteri kirik ka saja aasta eest,“ kommenteeris olulist sündmust piiskop Tiit Salumäe.

Vaatamata vahepealsele riigikorra muutusele pole koostöö Välis-Eesti kogukondadega kunagi katkenud, selgitas piiskop Salumäe. Üheks oluliseks teetähiseks taasühinemisel oli 1991. aastal ilmunud kiriku laulu- ja palveraamat, mille ettevalmistamisel osalesid kodu- ja Välis-Eesti kogudused üheskoos. Tänavu kevadel liitus Kodu-Eesti kirikuga EELK Rootsi praostkond.

Välis-Eesti koguduste vastuvõtmine Eesti Evangeelsesse Luteri Kirikusse toob kaasa veelgi tihedama rahvusvahelise koostöö ja parema juhtimise. „Välis-Eesti praostkonnad said nüüdsest kirikukogu liikme staatuse,  samas tegutsevad kõik kogudused oma riigi õigusruumis,“ loetleb piiskop muudatusi, mida ühinemine kaasa toob.

Eesti Evangeelsesse Luterlikku Kirikusse võeti vastu järgmised kogudused:

Ameerika Ühendriikides: Baltimore Markuse kogudus, Michigani kogudus; Minneapolise kogudus (Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kogudus Minneapolises), New Yorgi kogudus (New Yorgi Eesti ev. Luteriusu Ki rik); Portlandi kogudus;

Austraalias: Canberra kogudus, Melbourne’i Pauluse kogudus, Sydney Jaani kogudus;

Kanadas: Hamiltoni kogudus (Esimene Eesti Evangeelne Luteriusu Kogudus Hamiltonis), Montreali Jaani kogudus, Toronto Peetri kogudus, Vancouveri Peetri kogudus;

Saksamaa Liitvabariigis: Saksamaa kogudus;

Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigis: Londoni kogudus.

Kolme USA-s ja Kanadas tegutseva koguduse ajaloolise nimekuju kasutamine on ametlikult lubatav ka pärast käesoleva otsuse vastuvõtmist.

EELK Põhja-Ameerika praostkonda otsustati vastu võtta järgmised Ameerika Ühendriikides ja Kanadas asetsevad diasporaa kogudused: Baltimore Markuse kogudus, Hamiltoni kogudus (Esimene Eesti Evangeelne Luteriusu Kogudus Hamiltonis), Michigani kogudus, Minneapolise kogudus (Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kogudus Minneapolises), Montreali Jaani kogudus, New Yorgi kogudus (New Yorgi Eesti ev. Luteriusu Kirik),  Portlandi kogudus, Toronto Peetri kogudus, Vancouveri Peetri kogudus.