Ristitee rännakul mälestati Jeesuse Kristuse kannatusteekonda

Suurel Reedel tähistati kristuse kannatusteed ja tema surmapäeva ristitee rännakuga, millest võtsid ühiselt osa Eesti kirikute nõukogu liikmeskirikute kogudused.

Ristiteele saabunuid tervitasid EELK peapiiskop Urmas Viilma, Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidu president, pastor Erki Tamm.

Tallinnas oli 14 Ristitee peatust jagatud kirikute vahel. Ristiteekond algas Jaani kirikust. Sealt viis tee Vabadussõja võidusamba juurde. Seejärel kõnniti läbi vanalinna ja üle Raekoja platsi Peeter-Pauli kiriku hoovi. Edasi liiguti Oleviste kirkusse ning teekonna lõpp-punktiks oli Toomkirik.
Igas ristiteekonna peatuses süveneti Suure Reede sündmustikku, püüti seda sisuliselt ja isiklikult läbi tunnetada. Mõtiskleti kannatuse, inimlike nõrkuste kui ka abivalmiduse ja julguse üle.

Samalaadseid palveteekondi läbiti ka teistes kogudustes üle Eesti. Tartus viis ristitee läbi kaheksa kiriku. Sel korral algas ristitee Tartu Salemi kirikust. Sealt kõnniti edasi Pauluse kirikusse, Maarja kirikusse, Püha Luuka kirikusse, Kolgata kirikusse, Pühima Neitsi Maarja Pärispatuta Saamise kirikusse, Jaani kirikusse ning lõpuks jõuti välja Peetri kirikusse.

Tallinnas ja Tartus on Suure Reede ristitee oikumeeniline, ühendades kristlike kirikute kogudusi. Ristitee rännakud toimusid ka mitmel pool mujal üle Eesti.

Suure Reede sündmusi vahendasid kõik Eesti suuremad Eesti tele- ja uudistekanalid.

ERR Aktuaalse Kaamera reporterid käisid kohal nii Tallinna kui ka Tartu ristiteekonnal, ERRi uudisteportaal avaldas sündmusest fotogalerii.

Kanal 2 uudistesaates Reporter kajastati Tallinnas ristireel osalenute mõtteid selle teekonna tähendusest, patust ja andestusest.

TV3 uudistesaates rääkis peapiiskop Urmas Viilma ülestõusmispühadest ja kiriku positsioonist tänases Eestis.

Postimees.ee avaldas Tallinnas toimunud palveteekonnast videouudise.

Delfi uudise kohaselt oli Tallinna ristiteel üle 1000 osaleja.

Kristuse ristitee (Via Crucis) ehk valutee (Via Dolorosa) on Jeesuse surmapäeva mälestamine ja mõtteline kaasaskäimine tema kannatusteel.

See traditsioon on pärit palveränduritelt, kes Jeesust jäljendades käisid Jeruusalemmas läbi sama teekonna, mille Issand suurel reedel kohtukojast hauakoopani läbis. Läbi aegade on sellest välja kujunenud 14 peatusega palveteekond.