Haapsalu koguduse teenetemärgi pälvis Kristel Engman

haapsalu-kog-teenetemarkEELK Haapsalu Püha Johannese koguduse nõukogu otsustas 23. oktoobril 2016 anda koguduse teenetemärk EELK vikaarõpetajale, Haapsalu elu edendajale ja rahvusvaheliste suhete arendajale Kristel Engmanile.

EELK vikaarvaimulik ja EELK Haapsalu Püha Johannese koguduse liige mag. theol. Kristel Engman on ordineeritud preestriks 2004. aastal. 2004-2015 tegutses ta EELK Lääne praostkonna vikaarõpetajana peamiselt EELK Haapsalu Püha Johannese koguduses, kuid vajadusel teeninud ka praostkonna teisi kogudusi. Alates juulist 2015 on ta tegutsenud EELK vikaarõpetajana piiskop Tiit Salumäe alluvuses. Abielus Alari Engmaniga, peres kasvavad pojad Uku Emil Engman ja Ekke Oskar Engman. Kristel Engman töötab Eesti Vabariigi Välisministeeriumi Poliitikaosakonnas. Ajakirjanduses on tema kohta öeldud, et ta on ainus pastor välisministeeriumis ja ainus diplomaat EELK pastorite hulgas. Ta on EELK Vaimulike konverentsi juhatuse liige ning EELK Konsistooriumi rahvusvaheliste suhete komisjoni liige, ajalehe Eesti Kirik kolumnist. Vaimulikuna on Kristel täitnud kõiki vaimulikke ülesandeid ning asendanud koguduse õpetajat viimase äraolekul. Kristel Engman osaleb koguduse erinevates tegevusvaldkondades, k.a rahvusvaheliste suhete toimkonna töös, olles kontaktisikuks Helsingis asuva Haaga kogudusega. Kristel on üks koguduse infolehe „Johannese Sõnumid“ algatajaid ja osalenud selle väljaandmisel 2008. aastast.

Kristel Engman on Noarootsi Gümnaasiumi vilistlane. Lisaks usuteaduse õpingutele EELK Usuteaduse Instituudis ja Tartu Ülikoolis on ta ennast täiendanud Helsingi Ülikoolis ning õppinud Viini Diplomaatilises Akadeemias. Käsil on doktoriväitekirja „Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku ja Soome Evangeelse Luterliku Kiriku suhted külma sõja perioodil“ kirjutamine Tartu Ülikoolis. Kristel Engman on mitmete teadusartiklite ja populaarteaduslike artiklite autor.

Autasud:
EELK aukiri (2012);
Lääne Maakonna sädeinimene (2015).
2016. aastal tunnustas Haapsalu linn teda silmapaistva ja pühendunud töö eest EELK Haapsalu Püha Johannese Koguduse tegevuse lõimimisel Haapsalu kultuuriellu.
Läänemaa Vabadusvõitlejate ühenduse teenetemärk (2016).

EELK Haapsalu Püha Johannese koguduse teenetemärk on kullatud metallist valmistatud ladina rist, mille esikülg on kaetud punase läbipaistva kuumemailiga. Risti peal on hõbedast valmistatud lendutõusev kotkas, kelle pead ümbritseb nimbus ning jalad on kuldsed. Märki kantakse 40 mm laiuse muareesiidist lindi küljes; mehed kaelas, daamid lindist valmistatud põiklehvi küljes vasakul pool rinnal. Lendutõusev nimbusega kotkas on evangelist Püha Johannese sümbol. See näitab, et Johannes jõudis enam kui keegi teine surelikest lähedale taevastele saladustele. Hõbe on puhtuse ja vaimuvalguse värv, tähistab õilsust ning ustavust. Punane on taevaliku tõe ja elujõu värv. Hõbe ja punane on ka Läänemaa värvid, Püha Johannese kotkas on samuti Läänemaa ja Haapsalu vapilind. EELK Haapsalu Püha Johannese koguduse teenetemärk antakse Eesti või välisriigi kodanikule Haapsalu kogudusele ja Haapsalule osutatud eriliste teenete eest.

Koguduse nõukogu asutas teenetemärgi aastal 2002. Teenetemärgi on pälvinud:
2003 – koguduse liige Heino Noor ja Haapsalu Vanamuusika Festivali asutaja Toomas Siitan.
2004 – Haninge sõpruskoguduse õpetaja praost Martin Marcolla (Rootsi).
2005 – koguduse juhatuse esimees aastatel 1976-1991 Ülo Niin.
2006 – ajakirjanik Anneli Ammas.
2007 – koguduse diakooniatöötaja Evi Süsi.
2008 – Loviisa sõpruskoguduse õpetaja praost Veli-Matti Hynninen.
2009 – pikaaegne kirikumees Arnold Korjus.
2010 – Korsnäsi sõpruskoguduse õpetaja Guy Kronqvist.
2011 – koguduse ja praostkonna muusikajuht organist Lia Salumäe.
2012 – koguduse juhatuse liige Sulev Saareväli.
2013 – pikaaegne piiskopilinnuse sihtasutuse juhataja Ülla Paras.
2014 – Rendsburgi pastor Joachim Haeger, pikaaegne sõpruskoguduste suhete edendaja.
2015 – fotograaf Arvo Tarmula, pikaaegne koguduse ja kogukonna elu jäädvustaja.
2016 – vikaarõpetaja Kristel Engman Haapsalu elu edendaja ja rahvusvaheliste suhete arendaja

Teenetemärk antakse üle püha evangelist Johannese päeval 27. detsembril 2016 Haapsalu toomkirikus.

Tiit Salumäe
tsalumae@yahoo.com