Haapsalus toimus Välis-Eesti piiskopkonna kirikukogu istung ning Kanada-Ameerika praostkonna sinod

EELK Välis-Eesti piiskopkonna koguduste esindajad kogunesid Haapsallu.
Urmas Viilma foto

EELK Välis-Eesti piiskopkonna koguduste esindajad kogunesid täna Haapsalusse pidama piiskopkonna viimast kirikukogu istungit ning Kanada-Ameerika praostkonna sinodi koosolekut.

Ajalooliselt kõige olulisem oli kirikukogu üksmeelne otsus reorganiseerida senine EELK Välis-Eesti Kanada-Ameerika praostkond EELK Diasporaa praostkonnaks. Kuna tegemist on viimaste kogudustega, mis EELK Välis-Eesti piiskopkonda on jäänud ning tänase otsuse alusel tulevad EELK Diasporaa piiskopkonna koosseisu, lugeda sellega EELK Välis-Eesti piiskopkonna tegevus lõppenuks alates 17. juunist, kui lõppevad Toronto konsistooriumi volitused.

Kõik EELK Välis-Eesti piiskopkonna kogudused Ameerikas ja Kanadas jätkavad edaspidi tegutsemist EELK Diasporaa piiskopkonna Kanada-Ameerika praostkonnana. Samasugustel alustel tegutsevad juba senised väliseesti kogudused Rootsis ning edaspidi ka Austraalias, Inglismaal, Saksamaal ning mujal, kus paiknevad EELK kogudused väljaspool Eesti territooriumi. EELK Diasporaa piiskopkonna juhtimine ja töö koordineerimine toimub Eestist ning piiskopkonda juhib piiskop Tiit Salumäe.

Praost Mart Salumäe tegi ülevaate praostkonna tegevusest eelmisel aastal, EELK Diasporaa piiskopkonna kohta esitas aruande piiskop Tiit Salumäe ning peapiiskop Urmas Viilma andis ülevaate kogu EELK kohta. Kinnitati ka eelmise aasta praostkonna eelarve aruanne ning võeti vastu selle aasta eelarve.

Kokkutulnuid tervitas Lääne maavanem Neeme Suur ning lõunat söödi koos Haapsalu linnapea Urmas Suklesega. Kirikukogu päev lõppes piduliku jumalateenistusega Haapsalu toomkirikus, kus jutlustas õpetaja Hendrik Laur.

Kirikukogust ja sinodist osavõtjad osalevad ka eelseisval laupäeval Tartus EELK 100. juubelikongressil.