Helsingi Kallio koguduse üleskutse kellade helistamiseks

aleppo-kelladHelsingi Kallio kogudus Soomes on teinud üleskutse kõigile kogudustele (ka väljaspool Soomet) helistada iga päev kuni 24. oktoobrini kell 17 kirikukelli. Sellega mälestatakse Aleppo pommirünnakutes hukkunud ohvreid, kellest suurem osa on tsiviilelanikud. Ühtlasi avaldatakse kellade helistamisega omal kombel sümboolset ja vägivallatut protesti vägivalla ja sõjategevuse vastu Aleppos ja mujal Süürias. Üleskutsega on ühinenud juba ligi 200 kogudust Soomes ja mujal Euroopas, kus kõikjal helistatakse leinakelli igal õhtul kell 17 kohaliku aja järgi kuni 24. oktoobrini (ÜRO päev). Üleskutset on toetanud ka Luterlik Maailmaliit.

Eestis on kellade helistamine rahvuslikel tähtpäevadel tavapärane ja vastavalt kehtivale juhendile helistatakse kelli iga-aastaselt 3. jaanuari hommikul kl 10.30, et meenutada Vabadussõja lahingutegevuse lõppu. Samuti helistame leinakelli 25. märtsi ja 14. juuni keskpäeval, et mälestada Siberisse küüditatuid.

Erijuhtudel kellade helistamiseks võib anda korralduse meie kirikus peapiiskop. Seekordse üleskutse puhul annan vabaduse kogudustes iseseisvalt otsustada, kas soovitakse selle üleskutsega ühineda või mitte. Hoolimata sellest, kas kellade helistamisega ühinetakse, kutsun üles hoidma jumalateenistuste kirikupalvetes jätkuvalt eestpalves kõikjal sõjapiirkonnas elavaid ja vägivalla all kannatavaid inimesi, sealhulgas Aleppos, Süürias.

Lisatud on otseviide kellade helistamise üleskutsele Soome vastaval erilehekülje http://www.evl.fi/alepponkellot/

Õnnistussoovidega

+Urmas Viilma