Hüvastijätt Andres Tauliga

6. augustil kell 16.00 toimub Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus vesper mälestamaks E.E.L.K. peapiiskop emeeritus dr Andres Tauli (11. august 1936 – 23. aprill 2018). Urn sängitatakse mulda omaste ringis Tallinna Metsakalmistule 7. augustil.

E.E.L.K. peapiiskop emeeritus dr Andres Taul (11.08.1936 – 23.04.2018) oli viimane eksiilkiriku peapiiskop enne kodueesti ja väliseesti kirikute ühinemist 2010. aastal. Pärast kirikute ühinemist jätkas dr Andres Taul teenimist EELK Välis-Eesti piiskopkonna piiskopina, kuni emerituuri siirdumiseni 2017. aasta kevadel. EELK Konsistoorium omistas dr Andres Taulile tema emerituuri siirdumise järel E.E.L.K. peapiiskop emeerituse aunimetuse.

Peapiiskop Urmas Viilma ütles 23. aprillil E.E.L.K. peapiiskop emeeritus Andres Tauli mälestades: „Vaimuliku ja hingekarjasena oli Andres Taul paljude jaoks teele saatjaks, raskustes ja ohtudes toetajaks ning õige suuna näitajaks.”

Vabariigi President on omistanud 2002. aastal Andres Taulile Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi. EELK Konsistoorium on teda tunnustanud 2007. aastal EELK Teeneteristi I järgu ja 2017. aastal elutööpreemiaga. Tartu Ülikool on 2009. aastal andnud Andres Taulile audoktori kraadi. E.E.L.K. peapiiskop emeerituse aunimetuse pälvis Taul EELK Konsistooriumilt 2017. aastal.

Andres Tauli elulugu

Andres Taul sündis 11. augustil 1936 Tartus.

Tema perekond põgenes 1944. aastal Saksamaale. Õppis Göttingeni Eesti Algkoolis. Kuna isa kutsuti Inglismaale Londoni koguduse õpetajaks, siis aastal 1947 lahkuti Saksamaalt Inglismaale. Aastatel 1948–1954 õppis Andres Taul Portora Royal School’is (poiste erakool) Enniskillenis Põhja-Iirimaal. Aastal 1954 alustas ta õpinguid Augustana-Hochschule’s Neuendettelsaus Baieris, rõhuga vanade keelte ja saksa keele õppimisel. Aastatel 1956–1957 õppis ta Erlangeni Ülikooli usuteaduskonnas; aastatel 1957–1960 õppis ta Oxfordi Ülikoolis, Honours School of Theology’s, mille lõpetas BA kraadiga, magistrikraadi sai aastal 1964 Oxfordi Ülikoolist. Doktorikraadi kaitses Andres Taul aastal 1996 Concordia Lutheran Seminary, Fort Wayne, Indiana osariigis teemal: “The impact of fifty years of atheistic indoctrination of the Estonian Evangelical Lutheran Church”. Oli prooviaastal Londoni koguduses. Johan Kõpp ordineeris Andres Tauli õpetajaks 30. juulil 1961.

Andres Taul valiti 26. veebruaril 2007. aastal Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kiriku (E.E.L.K.) peapiiskopiks ning pühitseti Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Andres Põderi poolt ametisse 10. juunil 2007 Toronto Vana-Andrese kirikus. Alates E.E.L.K. ja EELK ühinemisest 13. novembril 2010 oli Andres Taul EELK Välis-Eesti piiskopkonna piiskop, kuni siirdus emerituuri 1. aprillil 2017. Pärast emerituuri siirdumist omistas EELK Konsistoorium dr Andres Taulile E.E.L.K. peapiiskop emeerituse aunimetuse.

Andres Taul suri oma kodus Kanadas 23. aprillil 2018. aastal.