Kirik kasvas taas: asutati Harkujärve kogudus

27. veebruaril asutati EELK Harkujärve kogudus. Asutamiskoosolekul, mida juhtis praost Jaan Tammsalu, valiti kogudusele juhatus ja nõukogu, saadikud praostkonna sinodile ja revisjon. Koguduse juhatuse esimeheks valiti Hando Laanet.

Väliseestlased Helsingi Alppila koguduses korraldasid 24.02. toimunud jumalateenistusel värske Harkujärve koguduse heaks korjanduse. Soomes elavate eestlaste esialgseks sooviks oli kinkida värskele kogudusele sümboolselt Eesti lipp ja luterlikku kirikut sümboliseeriv õunapuu, kuid tänu lahketelt annetajatelt kogutud 500 eurole jätkub kingitusest enamakski. Pidulik kingi üleandmistseremoonia toimub kirikus kevadel.

“Samal ajal kui räägitakse, et kirik on langustrendis, kui Euroopas tühjenenud kirikuid täidetakse algse visiooni ja otstarbega vastuolus olevate tegevustega, siis meie asutame uusi kogudusi ja anname tühjaksjäänud kirikutele taas sisu, mida ümberkaudne kogukond kõige rohkem vajab,” ei hoia EELK Konsistooriumi diakooniatalituse juhataja, õp Avo Üprus oma heameelt tagasi. Uus kogudus on täienduseks pealinna ümbruses asuvatele elujõulistele Saku ja Saue kogudustele.
Koguduse elujõu võti on inimeste tegelike vajaduste mõistmine, arvab Avo Üprus. ”Me ei pea tegema, mis meile endale kõige rohkem meeldib, vaid seda, mida inimesed reaalselt kõige rohkem vajavad,” ütleb kirikuõpetaja. Pühakojal on keskne siiski sakraalne funktsioon. ”Jumalateenistus igal pühapäeval, leerikool töötab. Ristime ja matame,” loetleb Üprus. Selle kõrval täidab kirik ka sotsiaalset ja hariduslikku funktsiooni. Harkujärve kirikus kujundati teenused ümberkaudsete elanike vajadusi arvestades, eelnevalt korraldati küsitlus. Üprus peab oluliseks, et kiriku tegevus on suunatud kõigile ümberkaudsetele elanikele, sõltumata nende konfessionaalsest kuuluvusest.
Harkujärve kirik on kerkinud tänu suurimale Eesti soost eraannetajale Aino Järvesoole, kes oma abikaasa Elmar Järvesoo mälestusfondi asutamisel seadis eesmärgiks Eesti rahvastiku ja tema tervisliku seisundi taastamise. Harkujärve kiriku ehitamine oli üks tema toetatud projektidest ja läks Järvesoole maksma umbes 15 miljonit Eesti krooni.