Kristuse ristitee palvused Eestimaa kirikutes suurel nädalal 2017

Kristuse ristitee (Via Crucis) ehk valutee (Via Dolorosa) on Jeesuse surmapäeva mälestamine ja mõtteline kaasaskäimine tema kannatusteel. See traditsioon on pärit palveränduritelt, kes Jeesust jäljendades käisid Jeruusalemmas läbi läbi sama teekonna, mille Issand suurel reedel kohtukojast hauakoopani läbis. Läbi aegade on sellest välja kujunenud 14 peatusega palveteekond, mida palvetatakse ka mitmetes Eestimaa kogudustes.

Eelpaast

2017. aasta suurel reedel peetakse EELK kogudustes ristitee palvused järgmiselt:

KOGUDUS ALGUSAEG TOIMUMISKOHT
Harkujärve Kogukonnakirik 17.00 Harkujärve
Ilumäe 13.00 Ilumäe kirik ja selle ümbrus
Kadrina 11.00 Kadrina kirik
Kuressaare Laurentiuse 11.00 Oikumeeniline palvus algusega Nelikaare kiriku juurest
Märjamaa Maarja 10.00 kogudusemajas (Pärnu mnt 26)
Põlva Maarja 14.00 Algus kirikuaia peavärava juures
Pärnu Eliisabeti  11.00  Kirikus pärast suure reede jumalateenistust
Räpina Miikaeli 10.30 Vana Pastoraadi juurest kirikusse
Tallinna Peeteli 10.00 Peeteli kirikus
Tallinna kirikute ühine palvus 12.30 Tallinna Jaani kirikust üle Vabaduse väljaku ja Raekoja platsi Peeter-Pauli katedraali, edasi Oleviste kirikusse ning viimaks Tallinna Toomkirikusse
Tartu kirikute ühine palvus 17.00 Peetri kirik – Jaani kirik – Katoliku kirik – Kolgata kirik – Püha Luuka kirik – Maarja kirik – Pauluse kirik – Salemi kirik

Lisaks:

• Haapsalu Jaani kirikus on ristitee palved jagatud kolmeks osaks ja toimuvad esmaspäeval, teisipäeval ja kolmapäeval keskpäevapalvusena. Kasutatud on traditsioonilisi pilte ristitee peatuste kohta.
  • Tallinna Kaarli kirikus toimub kell 16 lauldav jumalateenistus.

Vaata ka:

* Ristitee mõtisklused Pärnu Eliisabeti koguduse kodulehel