Kutse osaleda jõulusõimede näitusel Tallinna vanalinnas

JõulusõimMaarjamaa Haridusselts ja Vanalinna Hariduskolleegium kutsuvad teist aastat koole, kogudusi ja pühapäevakoole üles osalema

jõulusõimede näitusel Tallinna vanalinnas.

Tähistades 2015. aastal kaheksa sajandi möödumist Liivimaa nimetamisest Maarjamaaks, kutsusime aasta tagasi avalikkust üles tuletama meelde vana jõulutraditsiooni –  valmistama advendiajaks lastega jõulusõimi ja osalema jõulusõimede näitusel Tallinna Ladina kvartalis.  Mõttes oli, et see kaunis ja paljudes riikides tänapäevani elujõuline komme võiks taaselustuda ka Eestimaa kodudes ja avalikus ruumis.

Eelmisel aastal valmistati peredes ja koolides üle Eesti ligi 50 jõulusõime, mis pandi advendiajaks välja Tallinna vanalinnas asuva  Vene tänava kohvikute, poodide, käsitöökodade ja koolimajade akendele. Tänav kaunistati kuuskede ja vanikutega ning valgusinstallatsioonidega. Kaunilt kujundatud ja valgustatud vaateakendega jõulusõimede tänav kujunes üle ootuste meeleolukaks ja pälvis nii tallinlaste kui turistide seas nii palju positiivset tähelepanu, et pikendasime näituse ülaloleku aega jaanuari lõpuni. Tallinna kesklinna valitsus tõstis jõulusõimede näitust esile ka 2015. aasta haridusteo auhinnaga.

Pilte eelmise aasta näitusest saab näha Vanalinna Hariduskolleegiumi kodulehel.

ETV Lastetuba tegi jõulusõimedest ka saate: http://lastejaam.err.ee/

Jõulusõime valmistamine eeldab laste  ühistööd, mille käigus saab kujundada nii praktilisi oskusi, kannatlikkust kui meeskonnatunnet, aga samuti rääkida lastega olulistel teemadel, perekonna tähtsusest, jõuluevangeeliumist, näidata Petlemma sündmusest eri aegadel loodud kunstiteoseid jne – seega annab jõulusõimede valmistamine hea võimaluse nii esteetiliseks kui väärtuskasvatuseks.

Jõulusõime figuure võib teha paberist, puust, savist, riidest, soola- või piparkoogitaignast – võimalusi on lõputu hulk. Oleme koostanud veebipõhise õppematerjali, mis sisaldab ülevaadet traditsiooni olemusest ja tähendusest, eri maade esindajate kirjeldusi ja isiklikke mälestusi oma maa jõulusõimede traditsioonist (Prantsuse, Poola, Tšiili, Eesti); juhtnööre sõimede valmistamiseks (autoriteks aastaid jõulusõimede valmistamisega tegelenud Ene Mellov ja Triin Sarapik-Kivi) ning pilte eri kultuurides ja erinevates tehnikates valmistatud jõulusõimedest.

Koolidel ja pühapäevakoolidel, kes soovivad saata jõulusõime Tallinna jõulusõimede näitusele, palume endast 31. oktoobriks teada anda Tiina Veismannile, tiina@vhk.ee, tel 56981414. Koolides tehtud jõulusõimed peaksid Tallinnasse jõudma hiljemalt 25. novembriks.