Õnnistati Eesti Kommunismiohvrite Memoriaal ja mälestusmärk Vabadussõja väejuhtidele ja ohvitseridele

Tallinnas Maarjamäel õnnistati täna aastakümneid oodatud Eesti Kommunismiohvrite Memoriaal. Memoriaaliga koos õnnistati ka Eesti Vabadussõja väejuhtide ja ohvitseride mälestusmärk, mille sümboolsetest kuuliaukudest vaatavad vastu hukatud ohvitseride pildid.

Pärast president Kersti Kaljulaidi kõnet viis oikumeenilise õnnistamistalituse läbi Eesti Kirikute Nõukogu president peapiiskop emeeritus Andres Põder koos peapiiskop Urmas Viilma, Roomakatoliku Kiriku piiskop Philippe Jourdani ja kaitseväe vanemkaplan Aivar Sarapikuga. Eraldi palvuse pidas rabi Shmuel Kot ning mälestuspalve pidas kaitseväe peakaplan Gustav Kutsar.

Peapiiskop Andres Põder rääkis oma õnnistamiskõnes lootusest Jumala vastu, mis hoidis vaimselt elus paljusid, kes vangilaagrites või -kongides homset ootasid. Peapiiskop emeeritus kõneles ka lootusest Jumala õiglasest kohtumõistmisest, ilma milleta võiksid natsismi- ja kommunismikuritegude kordasaatjad pidada ennast võitjateks. Samuti võiksid nende kuritegude all kannatanud pidada ennast Jumala õiglase kohtuta lõplikeks kaotajateks. Jumalale jääb aga viimane sõna ning tema mõistab õiglast kohut nii õiglase kui ebaõiglase üle.

Täna avatud memoriaal, 22 000 kommunismiohvri nimega, on väga mõjus mälestusmärk. Peapiiskop Urmas Viilma leidis enda sõnul nimekirjast tuttavaid nimesid, sh vaimulike omi, kelle mälestus on jäädvustanud ka Toompeal kirikuvalitsuse seinal, kuid kelle nimed on nüüd memoriaali mustadele seintele kantud teiste kannatajate kõrvale – nende inimeste sekka, keda nad Jumala sõnaga teenisid. Kuni surmani…

“Juhan Liivi luulesõnad mesipuu poole lendavatest mesilastest on memoriaalil leidnud kauni ja südamliku visuaalse väljenduse. Usun, et juba järgmisel aastal lisandub hõbedastele mesilastele memoriaali seinal tuhandeid elus mesilasi, kes siinsesse õunaaeda istutatud noortele õunapuuõitele nektarit koguma lendavad. Et siis tagasi lennata… Mesipuu poole!” mõtiskles peapiiskop Viilma sotsiaalmeedias.