Pidulikul kohtumisel peaministriga arutleti kiriku tähtsündmuste teemadel

Möödunud teisipäeval, 22. mail kohtusid Eesti Piibliseltsi esimees, piiskop Tiit Salumäe ja seltsi peasekretär Jaan Bärenson peaminister Jüri Ratasega.

Peaminister Jüri Ratas uuris kohtumisel lähemalt Keila lähedal asunud Lutheri ausamba lugu

Piibliseltsil on juba Eesti taasiseseisvumisest alates tavaks anda ametisolevale presidendile ja peaministrile üle nimeline Piibel. Kohtumisel keskenduti kolmele teemale: kaasaegse Piibli valmimine, Martin Lutheri ausamba taastamine ja piiskopi värsked muljed riigi 100. aastapäevale pühendatud Eesti Kultuuri päevadelt Venemaal.

Tänavuseks aasta eurooplaseks valitud piiskop Salumäe meenutas peaministrile Eesti Piibliseltsi ja luterliku kiriku ajaloolist rolli sidepidajana välismaailmaga. Eesti taasiseseisvumisega kaasnenud usulise ärkamise perioodil taastati rahvuslik selts ja toodi Eestisse massiliselt Piibleid. Salumäe märkis, et Vabariigi Valitsus on kogu iseseisvusaja olnud seltsile suureks toeks ning ta kasutas juhust valitsust selle eest tänada.

Tiit Salumäe andis ülevaate ka plaanidest kaasaegse Piibli valmimisel. Tööga on juba algust tehtud ja piiskopi sõnul on isa Vello Salo esitanud mõtte, et kaasaegne Piibel võiks eesti keeles ilmuda eestikeelse tõlke 300. aastapäeval, aastal 2039. Salumäe kommenteeris, et see sündmus võiks toimuda siiski varem, et temagi võiks selle tohutu töö viljad veel ära näha.

Piiskop avaldas ka lootust, et 2024. aastaks suudetakse taastada Lutheri ausammas Keila lähedal. Optimismiks on tema arvates põhjust: ühiskonna moraalne tugi selleks on olemas, vaja on ka Vabariigi Valitsuse toetust, et see töö ära teha. Tuge on loota ka Saksamaalt. Omalt poolt palus piiskop edastada peaministril üks eksemplar faksiimilet „Lutherische Erbe in Russland“ (1918) Saksa kantsler proua Angela Merkelile.

Salumäe naasis sel nädalal Eesti 100. aastapäevale pühendatud Eesti Kultuuripäevadelt Ülem-Suetukis, kus pidas 19. mail ajaloolises kirikus jumalateenistuse. Eestlaste kirik ehitati 1888. aastal ja kogudus asutati 1863. aastal. „Kirik on praeguseks taastatud ja väga heas seisukorras, aknad on veel vahetada,“ andis piiskop olukorrast ülevaate. Praegu oodatakse kohapeale eestlast, kes suudaks täita koguduse tugiisiku ülesandeid. Tiit Salumäe tegi peaministrile ettepaneku luua Eesti diasporaa toetamiseks välismaal vastav töörühm.