Piiskop Tiit Salumäe meenutab õpetaja Madis Oviiri tema 110. sünniaastapäeval

16. juulil tähistati õpetaja Madis Oviiri 110. sünniaastapäeva. Piiskop Tiit Salumäe saatis sel puhul tervituse Viru-Jaagupi kogudusele ja Madis Oviiri perekonnale. Selles meenutab ta kokkupuuteid lugupeetud vaimulikuga, kes on temagi kujunemisteed sügavalt mõjutanud.

„Eesti kirik austab oma väärikaid õpetajaid, kes on kuulutanud evangeeliumi ja pühitsenud sakramente, olgu vabaduses, vangis, ateistlikul nõukogude ajal kui ka nüüd vabas Eestis. Pastor Madis Oviir on üks nendest auväärsetest Issanda sulastest,“ kirjutas Salumäe. Piiskop tõi esile, et Oviiri üle kolmekümne aasta kestnud töö Viru-Jaakobi koguduse õpetajana oli rohkesti õnnistatud. Tema panus Eestimaale on jäädvustatud kodulooliste, folkloristika- ja teoloogiaalaste uurimistööde ning artiklite näol. Ta on saatnud Kirjandusmuuseumi 6000 lehekülge folkloristikat. Ilmunud on teoloogiaalaseid artikleid ajakirjanduses.

Tiit Salumäe meenutab, et on lapse ja noorena palju kordi koos isaga olnud õpetaja Madis Oviiri külaliseks. Piiskopile avaldas noorena sügavat muljet Oviiri suurepärane raamatukogu, mida ta noorena koos isaga teda külastades imetles. Madis Oviiri õde Liisa, kes oli Salumäe sõnul alaline kirikuline piiskopi Haapsalu aastate alguses, oli iseloomustanud oma venda kui hea huumorimeelega inimest, kes arvas, et pastorimaneerid talle eraelus külge ei jäänud.

Usuteaduskonda Salumäe isaga samal, 1939. aastal õppima asunud Madis Oviiri jaoks muutis algseid plaane sõda ja okupatsioon. Sunnitööaastaid Kolõmal nimetas Madis Oviir ise Stalini-Beria nimeliseks poliitiliseks teaduste akadeemiaks ja lisas, et tema lõpetas selle kiituskirjaga «Spravka», ütles Salumäe. Sunnitöölt vabanedes 1955. aastal jätkas Oviir usuteaduse õpinguid. 1960. aastal kutsus peapiiskop Jaan Kiivit Madis Oviiri Viru Jaagupi kogudust teenima ja ta jäi sellele kohale elu lõpuni.

Madis Oviir oli aastaid Eesti vanim tegevõpetaja. 1993. aastal andis EELK Konsistoorium talle pikaajalise töö eest õiguse kanda kuldristi. Ta on nimetatud Viru vägevate hulka. Teenete eest Eestimaale andis Eestimaa Rahvarinne Madis Oviirile ühena vähestest 25. märtsil 1989 ordeni Pro Estonia.

Madis Oviir on öelnud: „Mina olen alati eesti rahva vabaduse pärast tahtnud võidelda. See on minu ideaal, et oleks eesti vaba rahvas omal vabal maal.»