Põhjakiriku delegatsioon külastab Eestit

Põhjakirik31. märtsist 3. aprillini külastab Eestit Evangeelse Luterliku Kiriku Põhja-Saksamaal (ehk Põhjakiriku) Schleswigi ja Holsteini piirkonna piiskop Gothart Magaard. Teda saadab 10-liikmeline, peamiselt piirkonna praostidest koosnev delegatsioon, kuhu kuulub ka Põhjakiriku misjoni- ja oikumeeniakeskuse Euroopa referent õp Christa Hunzinger.

31. märtsil külastatakse Pärnut ja kohtutakse praost Enn Auksmanniga.

1. aprillil tutvustab Saksa Lunastaja koguduse õp Matthias Burghardt külalistele Tallinna linna ja seejärel kohtutakse konsistooriumis piiskop Tiit Salumäega.

2. aprillil tutvutakse Tartu linnaga, külastatakse Tartu Pauluse kirikut ja Jaani kirikut, samuti Tartu ülikooli ja sealset usuteaduskonda, kus kohtutakse prof dr Riho Altnurme ja õp dr Kaido Soomiga.

3. aprillil osalevad Põhjakiriku külalised Tallinna toomkirikus jumalateenistusel, jutlustab piiskop Gothart Magaard. Jumalateenistusel antakse õp Christa Hunzingerile kahe kiriku sõprussuhete pühendunud hoidmise ja süvendamise eest üle EELK koostöömedal.

Evangeelne Luterlik Kirik Põhja-Saksamaal ehk Põhjakirik on Saksamaa noorim evangeelne kirik. Põhjakirik loodi aastal 2012, mil mitmeid aastaid kestnud ettevalmistuste tulemusel ühinesid Põhja-Elbe Evangeelne Luterlik Kirik, Pommeri Evangeelne Kirik ja Mecklenburgi Evangeelne Luterlik Maakirik. Liikmete arvu poolest (2,13 miljonit) on Põhjakirik suuruselt viies, pindala poolest aga Baieri kiriku järel suuruselt teine evangeelne maakirik Saksamaal. Põhjakirik hõlmab peaaegu kogu Saksamaa põhjaranniku, piirnedes ühes servast Taani ja teisest servast Poolaga. Kolmest ühinenud kirikust kaks – Pommeri ja Mecklenburgi kirikud – paiknevad endisel Ida-Saksamaa alal. EELK ja Põhjakiriku (toona siis Põhja-Elbe kiriku) sõprus vormistati lepinguna aastal 2002, ent kahe kiriku vaheline suhtlus sai alguse juba 1980-ndate aastate teises pooles.

Põhjakiriku juhtivpiiskop on Gerhard Ulrich (Schwerin). Talle lisaks töötab kirikus veel neli piirkondlikku piiskoppi: Hamburgi ja Lübecki piirkonna piiskop Kirsten Fehrs, Mecklenburgi ja Pommeri piirkonna piiskopid Andreas von Maltzahn (Schwerin) ja Hans-Jürgen Abromeit (Greifswald) ning Schleswigi ja Holsteini piirkonna piiskop Gothart Magaard. Põhjakirikus teenib ligikaudu 1700 vaimulikku ja 82 000 vabatahtlikku.

Enne Eestisse tulekut viibib Põhjakiriku delegatsioon 28.-30. märtsini külas Läti Evangeelsel Luterlikul Kirikul.

Lisainfo:
Kadri Eliisabet Põder
välissuhete assessor
tel 627 7356, kadri.poder@eelk.ee

Põhjakiriku kohta saab lugeda ka nende kodulehelt: https://www.nordkirche.de/