Ristitee palvused EELK kogudustes Suurel Reedel 2018

Kristuse ristitee (Via Crucis) ehk valutee (Via Dolorosa) on Jeesuse surmapäeva mälestamine ja mõtteline kaasaskäimine tema kannatusteel. See traditsioon on pärit palveränduritelt, kes Jeesust jäljendades käisid Jeruusalemmas läbi läbi sama teekonna, mille Issand suurel reedel kohtukojast hauakoopani läbis. Läbi aegade on sellest välja kujunenud 14 peatusega palveteekond, mida palvetatakse ka mitmetes Eestimaa kogudustes.

2018. aastal peetakse ristitee palvusi EELK kogudustes järgnevalt (täiendused on teretulnud aadressile press@eelk.ee):

Tartu praostkond

Tartu Jaani kirikus
kl 11 regiteenistus
kl 17 oikumeeniline ristitee Tartu kirikutes:
Salemi kirik – Pauluse kirik – Maarja kirik – Püha Luuka kirik – Kolgata kirik – Pühima Neitsi Maarja Pärispatuta Saamise kirik – Jaani kirik – Peetri kirik

Võru praostkond

Põlva koguduses on suure reede ristitee palvus kirikuaias (algus peavärava juures, lõpp kirikus altari ees) algusega kell 14. Kell 15 on Suure Reede liturgia.
Kanepi – koguduse liikmed käivad Tartus ristiteel. Kanepi kirikus on ristitee palvus kolmapäeva õhtul.
Räpina koguduses on Ristitee palvust peetud Suurel Reedel juba 17 aastat. See on klassikaline 14 peatusega teekond, mis kulgeb vana pastoraadi juurest kirikusse. Ristitee viimane peatus on altari ees. Palvusele järgneb Suure Reede liturgiline jumalateenistus.

Tallinna praostkond

Oikumeeniline ristitee palvus Tallinna vanalinna kirikutes algab kell 12.30 Jaani kirikust.
Harkujärve
 koguduses loetakse ristitee palveid kirikusaalis.

Viru praostkond

Käsmu koguduses on Suure Reede jumalateenistuse alguse eel ristiteel ring ümber Käsmu kiriku, peatudes sel teel kokku 14 korda. Viimased kolm peatust on kirikus sees, ristitee lõpetatakse kiriku altari ääres lõpupalvega. Igas peatuses loetakse ristitee selle peatuse kohase teksti ja palve. Tekste loeb koguduse juhatuse esimees ja palveid koguduse jutlustaja.
Ilumäel kõnnitakse vabas õhus 14 peatusega teelõik kirikust kogudusemajja. Majas on armulaud eelpühitsetud andidega. Kadrinas on ristitee pildid seintel. Toimub Suure Reede jumalateenistus.
Rakveres toimub sel aastal Suure Reede ristikäik 30.03 kell 16.00. Alustatakse linna keskväljakult ja kulgetakse läbi metodisti, õigeusu, luteri, adventistide ja vabakoguduse Hüüdja Hääl baptistikirikusse. Kokku planeeritakse aega 2 tundi.

Lääne praostkond

Märjamaal on teenistus kõigil paastuaja kolmapäevadel kl 18.30 kogudusemaja talvekirikus ja Suurel Reedel samas kl 10, Suure Reede jumalateenistus kl 11.

Saarde praostkond

Kuressaares toimub ristitee rännak Suurel Reedel.

Kaitsevägi

Staabi ja sidepataljoni vabatahtlike ajateenijate ja tegevväelaste ristitee palvus toimub Suurel Neljapäeval algusega kell 11 kaitseväe kalmistul.
Tapa linnaku kabelis 27. märtsil kell 16 ja 28. märtsil kell 19.30 palvus-mõtisklus “Sõjamees Kristuse ristiteel”.