Soome peapiiskopiks valiti Tapio Luoma

Foto: Anni Luoma
Allikas: http://www.tapioluoma.fi/

Soome luteri kirik valis uue peapiiskopi, kelleks sai senine Espoo piiskop Tapio Luoma (55). Peapiiskopi ülesannetesse asub Luoma juuni algul. Praegune peapiiskop Kari Mäkinen jääb emerituuri.

Tapio Luoma ütles oma intervjuus Samuli Soonpääle eilses Vikerraadio Kirikuelu saates, et suuri kursimuudatusi oma tulevases ametis ta ette ei näe. Oma olulisema ülesandena näeb ta erinevatele „häältele“ ruumi andmist: igaüks peab tundma seda, et tema arvamust võetakse tõsiselt.

Soome ja Eesti kirikute vahel on Luoma hinnangul soojad suhted ja hea koostöö ning seda loodab ta veelgi süvendada. Üks ülesandeid on leida kontakt eestlastega, kes elavad ja töötavad Soomes, ütles ta. Luoma arvates on Eestis hästi korraldatud kiriku ja riigi koostöö ning ta leiab, et sellest oleks soomlastel õppida.

Tapio Luoma pooldajad tõstsid peapiiskopi valimistel esile tema sobivust vaimseks juhiks. Temas nähakse kirikut ühendavat teoloogi, kelle sobivust ametisse toetavad tema teadmised, inimlikud omadused ja juhtimisoskused. Luoma puhul toodi välja tema võimet kriitilisi arutelusid ohjata nii, et nende käigus püsib vastastikune austus ja mõistmine.

Kogu Soomet puudutavate otsuste tegemisel peetakse oluliseks ka seda, et senine Espoo piiskop tunneb tänu oma töökogemustele olukorda nii maakogudustes kui ka linnalähedastes keskustes. Kõigele lisaks suudab mõõdukate seisukohtade kaitsjana kandideerinud värske peapiiskop electus anda kristlikku sõnumit edasi lihtsalt ja selgelt, nii et ka „Matti ja Maija“ sellest aru saavad.

Kandidaate Soome Evangeelse Luterliku Kiriku ülemkarjaseks oli kokku viis, neist vaatlejate hinnangul kolm liberaalsete vaadete kandjat, üks konservatiiv ja üks mõõdukas.