Soome-ugri vaimulike konverentsi korraldab esimest korda Ingeri Evangeelne Luterlik Kirik

XII soome-ugri vaimulike konverentsil osalejad 2012. aastal Tartus

Iga nelja aasta järel korraldatav soome-ugri vaimulike konverents toimub tänavu 17.-21. augustini 2016 Venemaal Petroskois (Petrozavodsk). Esimest korda Ingeri kiriku korraldatava konverentsi teema on „Luterlik ja oikumeeniline“.

Kohtumisel osalevad vaimulikud Eesti, Soome ja Ungari luterlikest kirikutest ning Rumeenia ungarikeelsest kirikust ja Ingeri kirikust, ühtekokku ligi 80 osalejat. Eesti 7-liikmelist delegatsiooni juhib piiskop Tiit Salumäe. EELK esindajana peab ettekande teemal „Luterlik ja oikumeeniline“ Jõhvi koguduse õpetaja Peeter Kaldur.

Keelesugulastest rahvaste vaimulike kohtumiste traditsioon ulatub aastasse 1937, mil toimus esimene seesugune kokkusaamine. Mitmel korral on kohtutud ka Eestis, viimati 2012. aastal Tartus.

Koosolekute eesmärgiks on soosida kirikute vahelist teoloogilist suhtlust ja tugevdada omavahelisi suhteid.  Hõimurahvaste jaoks on oluline nii keelesugulus kui luterlus rahvusliku religioonina ja soome-ugri vaimulike konverentsid aitavad selle teadvustamisel kaasa.

EELK ja Ingeri Evangeelse Luterliku Kiriku suhted on pikaajalised, muuhulgas sisaldavad need ingeri luterlaste vaimulikku teenimist EELK vaimulike poolt nõukogude ajal. Tänapäeval keskendub koostöö koolitus- ja hariduskoostööle, vaimulikule teenimisele, diakooniatööle, suhete arendamisele koguduste vahel, aga ka vastastikustele konsultatsioonidele. Kirikute koostööd sätestavat koostöölepingut pikendati viimati Peterburis 21. veebruaril 2016.

Lähem teave:

Kaido Soom, 56620334, kaido.soom@eelk.ee