Spordiveteranid jätavad endise EPA võimlaga hüvasti

Kolmapäeval, 27. septembril taaselustub Tartu Maarja kirikus üheks päevaks EPA võimla aeg. Spordilegendid heidavad üritusel „Hüvasti, EPA võimla!“ pintsakud seljast ja teoks saab täiesti võimatuna tunduv korvpalli vastasseis Tartu Kalev vs Tartu Rock!

Korvpallilegendid Aleksei Tammiste, Priit Tomson, Anatoli Krikun, Jaak Lipso jt tulevad oma kunagise spordikoduga hüvasti jätma ning võistlevad vabavisetes Tartu Rocki meeste vastu.

Samas kui staarveterandid jätavad spordikoduga hüvasti ja meenutavad oma hiilgeaegu, saavad võimaluse mälestusi luua ka noored korvpallilootused. Peale vabaviskevõistlust toimub 3×3 minimatš vanuseklassis 12-13.

Üritusel teevad muusikat Toomas Lunge ja Äge Brass ansambel ning tulemata ei jää ka muud üllatused. Üritust juhivad Toomas Savi, Madis Ligi ja Meelis Pastak.

Päevakava:

17.00 EPA võimla uksed avatud

* Võimla spordiajaloo näitus. Koostaja Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseum

*Maarja kiriku taastamise arhitektuurikonkursi näitus. Koostaja Tartu Maarja Kiriku Sihtasutus

18.00 Tervitussõnad. Koguduse õpetaja Joona Toivanen ja ürituse patroon Toomas Savi

*Arhitektuurikonkursi võidutöö „NOA“ tutvustus – Maarja koguduse endine õpetaja Peeter Paenurm

18.15 Staarveteranide korvpalli vabaviskevõistlus Tartu Kalev – Tartu Rock

*Tartu linnapea ja Tartu Maarja Kiriku Sihtasutuse nõukogu esimehe Urmas Klaasi tervitus

19.00 Noorte korvpallurite minimatš

*Tänusõnad ja kingituste jagamine

*Sõnavõtud. Olümpiavõitja Jaak Uudmäe jt

*Vaba mikrofon

Kirik kui kogukonnakeskus

19. sajandi keskel oli Maarja kirik ja kogudus Tartu ainus eestlaste kogudus. 1857-1885 oli koguduse õpetajaks praost ja kirikunõunik dr. Adalbert Hugo Willigerode. Tema ajal oli Maarja kirik Eesti ”esimese” ärkamisaja üheks keskuseks, kuhu oli koondunud eestlaste ärkamisaegne vaimuelu. A.H.Willigerode andis mõnda aega välja ajalehte ”Tallorahwa Postimees”, kirjutas laule, juhtis pasunakoori ning oli ka esimese Eesti üldlaulupeo (1869) korraldustoimkonna president.

17. juunil 1869 (vkj) toimus üldlaulupeo ühendkoori esimene kokkulaulmine ja peaproov just Tartu Maarja kirikus. Maarja kiriku tornist hüüdsid Väägvere pasunakoori helid ka laulupeo avatuks.

Kirik sai tegutseda pool aastat vähem kui 100 aastat. Teise maailmasõja ajal, 12. juulil 1941 pommitasid Nõukogude väed Tartut. Tules hävis mitusada hoonet, nende hulgas Maarja kirik. Hävisid ka kiriku hoones asunud muuseum ja väärtuslik arhiiv.

Teise maailmasõja ajal ega järel ei antud okupatsioonivõimude poolt kogudusele luba oma kodukirikut taastada. 1956. aastal andsid Tartu linnavõimud kirikuhoone varemed Eesti Põllumajandusakadeemiale (EPA) ja sinna ehitati võimla. Torni kaks säilinud kivikorrust lammutati. Spordikompleks valmis 1961. aastal ning tegutses võimlana kuni 2009. aastani, mil valmis Eesti Maaülikooli uus spordihoone.

Kogudus sai kirikuhoone tagasi 2008. aastal, kuid sporti tehti hoones veel aastajagu pärast seda. Juba enne seda, 2003. aastal, loodi EELK Tartu Maarja koguduse ja EELK Tartu Praostkonna poolt Tartu Maarja Kiriku Sihtasutus eesmärgiga taastada Tartu Maarja kirik.

Aadressil Pepleri 1 asuva Maarja kiriku välisilme taastatakse endisel kujul. Siselahendus on modernne ja võimaldab lisaks koguduse  jumalateenistuslikule tegevusele pakkuda ruume ka konverentsideks, laulatuste vastuvõttudeks, peielaudadeks, ringi- ja huvitegevuseks, laste- ja noortetööks, kogukonna kooskäimisteks, kontsertideks, plaadiesitlusteks jne. Kirikuhoones leiavad koha ka kolumbaarium  ja väljarentimiseks mõeldud büroopinnad. Kirikuhoonesse ehitatakse kontsertorel ning ajalooväljapaneku ja näitustega jäädvustatakse Maarja koguduse ja kiriku tegevuse rikkalik pärand läbi eesti rahva kultuuriloo.

Sihtasutus on tegelenud ettevalmistavate tegevustega kiriku taastamiseks – läbi on viidud ideekonkurss ja valitud arhitektid, kogutud annetusi kiriku taastamiseks, otsitud projektivahendeid.

2017. aastaks on valminud KOKO Arhitektide poolt ehitusprojekt, kiriku taastamist toetavad Tartu linn ja ümberkaudsed vallad ning suur hulk häid inimesi oma annetustega.

Lisainfo ja kontakt:

Silvia Leiaru