Suurel Reedel toimub Tallinna kirikutes ristitee rännak

Ristitee_väike25. märtsil, Suurel Reedel ja küüditamise mälestuspäeval toimub ristitee rännak Tallinna kirikutes

Suure Reede  ristitee on Jeesuse surmapäeva mälestamine ja tema kannatusteel mõtteline kaasaskäimine. Suurele Reedele järgnev Vaikne Laupäev  juhatab sisse kiriku kõige olulisema püha, Ülestõusmispüha. Ülestõusmispühaga tähistatakse Kristuse ülestõusmist  ja  surma võitmist.

1949. aasta 25. märtsil, Paastumaarjapäeval, saadeti Maarjamaalt varajastel hommikutundidel Siberisse teele ligi 21 000 eestlast. Kell 12 toimub riiklikult korraldatud märtsiküüditamise ohvrite mälestamine Vabaduse risti juures, millest võtab osa ka EELK peapiiskop Urmas Viilma.

Kell 13 algab Jaani kirikus Rstitee rännak, mille  peatused on Vabaduse risti juures, Kaarli kirikus, Linda kivi juures  ja Toomkirikus.

Ristiteel liigutakse kirikust kirikusse ja mõeldakse Jeesuse  ristiteele ja küüditatute kannatustele. Jaan Tammsalu: „Need tuhanded kisti välja oma kodudest, viidi oma maalt, oma rahva keskelt. Tundmatusse. Kui palju vaprust, hingejõudu, lootust ja usku oli vaja, et säilitada oma väärikus, inimlikkus, usk ja armastamisvõime. Suurem osa neist olid ristiinimesed. Neil oli usk Kristusesse, Temasse, kes teab, mida tähendab kannatada, taluda ülekohut.“

Ristitee rännakule minejaid õnnistab peapiiskop Urmas Viilma.

Rännakumõtisklusi ja palveid loevad  vaimulikud Jaan Tammsalu Jaani kogudusest, Kaarli kogudusest Jaak Aus, Toomkogudusest Arho Tuhkru ning näitlejad Garmen Tabor ja Andres Roosileht.

Ristitee teksti koostasid Katri Aaslav-Tepandi, Tõnu Tepandi ja Jaan Tammsalu.

Rännaku korraldab EELK Tallinna praostkond. Abistab Eesti Kirikute Nõukogu.

Peale Ristitee rännakut, algusega kell 15.30 toimub Kaarli kirikus Suure Reede jumalateenistus.

I Sõna ja palveteenistus
II Püha Risti austamine
III Armulaud

Jumalateenistust korraldab Pühalaulu Kool.

Kontakt:
EELK Tallinna praostkond