Tallinn koostöös EELK-ga tähistab reformatsiooni aastapäeva

Raepress
10. märts 2016

Foto: Raepress

Praost Jaan Tammsalu, peapiiskop Urmas Viilma, kantsler Ülle Keel, assessor Kadri Põder, Usuteaduse instituudi dekaan dr Randar Tasmuth ja Sigrid Põld

Tallinna abilinnapea Mihhail Kõlvart kohtus EELK konsistooriumi esindajatega, eesotsas peapiiskop Urmas Viilma ning Tallinna praost Jaan Tammsaluga.

Kohtumisel arutati Reformatsiooni 500. aastapäeva tähistamist Tallinnas.

2017. aastal tähistatakse 500 aasta möödumist luterliku reformatsiooni algusest.

EELK peapiiskop Urmas Viilma märkis, et reformatsiooni 500. aastapäeva tähistamiseks värskendatakse Tallinna vaimset ja kultuurilist pärandit reformatsiooniajast ning see saab toimuda Tallinna linna ning EELK koostöös.

Abilinnapea Mihhail Kõlvarti sõnul toetab Tallinna linn reformatsiooni aastapäeva tähistamist ning peab sel puhul oluliseks samuti koostööd. „Teatavasti ei piirdunud reformatsioon kiriku uuendamise ja religioosse uuenemisega, vaid see mõjutas toona kõiki ühiskonnagruppe. Seepärast on igati loogiline, et ka eelseisva aastapäeva tähistamisel püüame kaasata erinevaid huvigruppe,“ märkis Kõlvart.

Abilinnapea sõnul kavatseb linn moodustada vastava toimkonna, kes hakkab linna poolt koordineerima koostöös EELK-ga aastapäevaga seonduvaid sündmusi ja üritusi.

Eelseisva reformatsiooni aastapäevaga korraldab Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Usuteaduse Instituut juba tänavu oktoobris kahepäevase kongressi teemal „Reformatsioon 500 – vaimsus, kultuurimõjud, perspektiivid“. Kongressi eesmärk on käsitleda usupuhastuse vaimsust ja keskseid arusaamu ning avada reformatsiooni mõju Eesti kontekstis.

Möödunud aasta lõpus valiti Tallinn Evangeelsete Kirikute Osaduse Euroopas (EKOE) projekti „Euroopa reformatsioonilinnad“ 46. liikmeks. Tallinn on esimene linn Baltikumis, mis on saanud Euroopa reformatsioonilinna tiitli. Euroopa reformatsioonilinna tiitli säilitavad linnad ka peale 2017. aastat.

2013. alanud projekt toetab Euroopa kirikute ja linnade koostööd reformatsiooni 500. aastapäeva tähistamisel. Selle eesmärgiks on elavdada kunsti, kultuuri ja vaimsuse koosmõju, edendada reformatsioonilinnades turismi ning kohtumist reformatsioonipärandi ajalooliste ja kaasaegsete vormidega.

Osalevad linnad saavad EKOE-lt tiitli „Euroopa reformatsioonilinn“  koos ametliku logo kasutamise õigusega, samuti võimaluse kõigi tegevuste ühiseks üle-euroopaliseks esitlemiseks.

EKOE on 2015. aasta lõpus andnud Euroopa reformatsioonilinna tiitli veel seitsmele linnale: Tallinn, Český Tĕšín Tšehhis, St. Andrews Šotimaal, La Rochelle Prantsusmaal, Bern Šveitsis ning Bernburg ja Zwickau Saksamaal.

kohtumine_linnapeaga_10-03-2013_2

Foto: Raepress