Tallinna Oleviste kirikus kuulutati avatuks reformatsiooni juubeliaasta

Foto: Veiko Ilus

Tallinna Oleviste kirikus pühapäeval, 9. oktoobril toimunud pidulikul kontsert-jumalateenistusel kuulutati avatuks reformatsiooni juubeliaasta. 2017. aastal möödub luterliku reformatsiooni algusest 500 aastat.

Oikumeenilisel jumalateenistusel teenisid Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute vaimulikud. Jutlustas Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskop Urmas Viilma. Sõna võtsid Rooma-Katoliku Kiriku piiskop Philippe Jourdan, Eesti Vabariigi justiitsminister Urmas Reinsalu ning Tallinna abilinnapea linnapea ülesannetes Taavi Aas.

Peapiiskop Viilma arutles oma jutluses vabaduse mõiste üle,  pöörates tähelepanu tõsiasjale, et just suuresti tänu reformatsioonile on meil vaba rahvas, vaba rahvakirik ja vaba riik, mille 100.  aastapäeva me järgmisel aastal tähistame.

Taavi Aas lausus oma sõnavõtus: “Reformatsioon ei tähista pööret mitte ainult religioonis, vaid ka olulisi muutusi hariduses ja  kultuuris. Sellest ajast peale, kui kirik hakkas kõnelema inimesega tema emakeeles, kui kirikulaule sai laulda oma keeles ja tihtilugu ka omal tuntud viisil ning kirik võttis tegelda rahvakeelse hariduse andmisega, muutus vaimne suhe kiriku ja inimese vahel selgeks.” Ta lisas ka, et Tallinna linn tahab olla Eesti  Evangeelsele Luterlikule Kirikule heaks ja usalduslikuks koostööpartneriks juubeliaasta väärikal korraldamisel.

Justiitsminister Urmas Reinsalu jõuline sõnavõtt tekitas nii mõneski kuulajas tunde, et 90ndate alguse  ärkamisaeg on uue lainena tagasi jõudnud. Selliseid ülevaid hetki, kus kirikurahvas tunnetab, et riik on neid tõsiselt toetamas, ühte sammu astumas, vaimus üheks saamas, ei ole nii vahetult ammu kogenud. Kiriku täis rahvast tänas ministrit julgustavate sõnade eest suure aplausiga.

Tähelepanuväärne oli ka Rooma-Katoliku Kiriku piiskop Philippe Jourdan’i tervituskõne, kus ta andis mõista, et kirik peab olema alati pidevas uuenemises (reformimises). Piiskop pidas oluliseks, et me ei jääks kinni sellesse, esmapilgul negatiivsesse, mis leidis aset 500 aastat tagasi, kui katoliku kiriku vaimulikud ei suutnud ära hoida kiriku lõhenemist, vaid keskenduksime tänasele päevale ja tulevikule, lõigates kasu positiivsetest arengutest, mida reformatsioon kirikule, kui tervikule kaasa tõi.

Pärast oikumeenilist kirikupalvet, milles osalesid kümne erineva kristliku konfessiooni esindajad, tekkis tunne, et ühtne kristlik kirik, ühtse osadusena,  ei ole enam kaugel, vähemalt siin väikeses Eestis mitte.

Teenistuse lõpus kinkis peapiiskop Urmas Viilma Oleviste kogudusele õunapuu, mis on reformatsioon 500 juubeliaasta sümboliks. Saalitäiele rahvale pakuti aga kuuma teed ja kohvi ning maitsvat kringlit.

Muusikaliste etteastetega teenisid jumalateenistusel kaasa Bonzo, Birgit Sarrap, Maria Listra, Robert Jürjendal, Madis Metsamart ning Collegium Consonante orkester koos 150 lauljaga üheksast erinevast laulukoorist. Kooride koordinaatoriks oli Imbi Laas, ürituse üldkoordinaatoriks Lehari Kaustel. Teenistusest tegi otseülekande Tallinna TV.

Kalle Kõiv
avalike suhete spetsialist