Täna algavad oikumeenilised kirikupäevad Narvas

28. -30. septembrini Narvas toimuvatel kirikupäevadel osalevad Eesti Kirikute Nõukogu (EKN) liikmeskirikud ja teised kohalikud kogudused ühise programmiga. Sündmus toimub EKN teema-aasta “Eesti usk” raames.

Kirikupäevad, mida luterlik kirik on korraldanud aastast 1991, on iga-aastane sündmus. Tänavu Narvas 28. – 30. septembrini toimuvate oikumeeniliste kirikupäevade eestvedajad on EELK Narva Maarja kogudus ja EELK Misjonikeskus.

„Ligi aasta kestnud koostöö Narva kirikute päevade ettevalmistamisel on näide heast kristlikust koostööst erinevate konfessioonide, samuti laiemalt kiriku ja kohaliku omavalitsuse vahel. Sümboolne on ka kirikupäevade toimumispaik, piirilinn Narva,“ ütles peapiiskop Urmas Viilma.

Kirikutepäevadeks avatakse pärast remonti taas Narva Aleksandri kiriku saal, kus toimuvad oikumeenilised jumalateenistused ja kontserdid.

„Sel nädalal andis Päästeamet meile loa nii kirikupäevade kui ka kahe järgneva kontserdi korraldamiseks kiriku suures saalis,“ kommenteeris Narva koguduse õpetaja Urmas Karileet. „Oleme vabatahtlike abiga kokku korjanud mitu tonni krohvi, mis remondi käigus laest alla kukkus. Hetkeseisuga on Päästeamet kinnitanud, et saal on valmis 200 külalise vastuvõtuks, vaid rõdud on tööde jätkumise tõttu esialgu lintidega piiratud. Saali alaliseks kasutamiseks loodame loa saada novembris,“ lisas ta.

Lisaks EELK peapiiskop Urmas Viilmale osalevad kirikute päevadel kirikute juhtidest EKNi president peapiiskop emeeritus Andres Põder, EELK piiskop Tiit Salumäe, Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku Narva ja Peipsiveere piiskop Laatsarus ja Eesti Katoliku Kiriku piiskop Philippe Jourdan. Lisaks Narva luteri, õigeusu ja katoliku kogudustele aitavad sündmust korraldada Jumala Sõna kogudus, metodistide ja baptistide kogudus. Kirikupäevade ettevalmistamisel on suureks toeks Narva linnavalitsus.

Kirikupäevade üks olulisi hetki linnaelanike jaoks on täna, 28. septembril toimuv oikumeeniline ristikäik Narva kirikutesse ja hävinud kirikute asupaikadesse. Homme, 29. septembril toimub konverents, kus on oodata põnevaid ettekandeid ja diskussioone ühiskonnas aktuaalsetel teemadel. Kirikupäevade peasündmus on laupäeva õhtul toimuv kontsertjumalateenistus Narva Aleksandri kirikus.

Päevade raames toimuvad lisaks reedel, laupäeval ja pühapäeval aset leidvatele oikumeenilistele jumalateenistustele tänane palvushommikusöök ettevõtjate, poliitikute ja koguduste vaimulikega, mille annab Narva linnapea Tarmo Tammiste. EELK peapiiskop ja erinevate kirikute piiskopid teevad tervitusvisiite kogudustesse, töökohtadele ja koolidesse, samuti korraldatakse piiblitunde, kontserte ja noorteõhtuid. Sündmuse programmi koostamisel arvestatakse, et sellest saaksid osa nii eesti-, vene- kui soomekeelsed osalejad.

Eelmisel aastal toimusid kirikupäevad Keilas.

Lisainfo ja eesti- ning venekeelne sündmuste kava: http://misjonikeskus.eelk.ee/narva-kirikute-paevad-2018/