Tiina Puhkani näitus PÜHADE VÄRVID Tallinna Jaani kiriku galeriis

Tallinna Jaani kiriku galeriis on kuni avatud tekstiilikunstnik Tiina Puhkani liturgiliste tekstiilide tööde näitus. Eksponeeritud on Jaani kirikule loodud liturgilistes värvides altari- ja kantslikatted, loomeprotsessis sündinud kavandid ning gobelään “Evangeelium”.

Kavandid väljendavad idee arengut selle tekkest kuni lõpptulemuseni – katete valmimiseni. Gobelään “Evangeelium” on näitusel olevaist tekstiilidest kõige varem valminud ning see on olnud lähtekohaks, millest Jaani kiriku altari- ja kantslikatete valmistamine alguse sai. Katteid on galeriis kolm komplekti, kuid väljapaneku osaks on ka need katted, mis on parasjagu kirikus altaril ja kantslil. Kirikuaasta värvide vahetumise käigus vahetatakse galeriis olevad katted kirikus olevatega.

Kirikutes kasutatavad altari- ja kantslikatted on kirikuruumi kõige olulisemates kohtades. Nad on kirikuliste pilgu all ja kõnelevad neile – kuulutavad ristiusu sõnumit. Seda väljendavad parasjagu kasutusel olevate katete värv (liturgiline värv) ning neil kujutatud sümbolid. Värvid vahetuvad vastavalt kirikuaasta kulgemisele. Eesti luterlikus kirikus on kasutusel viis liturgilist värvi:

• violetne kannatuse, meeleparanduse ja ootuse värvina enne jõule ja ülestõusmispühi
  • valge puhtuse, valguse ja rõõmu värvina jõulude ja ülestõusmispühade ajal
  • punane tule ja Püha Vaimu värvina nelipühil
  • roheline elu ja lootuse värvina pühadevahelisel ajal
  • must sügava leina värvina Suurel Reedel

Tiina Puhkan on loonud Tallinna Jaani kiriku altari- ja kantslikatted väärikas ja aeganõudvas gobelääntehnikas. Katetel kujutatud motiivid on valitud koostöös koguduse õpetaja Jaan Tammsaluga. Katteid iseloomustab vaatajat puudutav religioosne tunnetus.

Tiina Puhkan lõpetas 1990. aastal ERKI (nüüdne EKA) tekstiilikunstnikuna. Ta on vabakutseline kunstnik ja töötab periooditi EKA-s tekstiiliajaloo õppejõuna. Oma loomingulisteks väljendusvahenditeks on ta valinud gobelääntehnika ja siidile maalimise. Aeg-ajalt korraldab endale ka tehnoloogilisi eksperimente mõne idee paremaks väljendamiseks.

Näitus Jaani kirikus on avatud kuni 10. jaanuarini ning seda saab külastada T, N, R kell 10.00-14.00, K kell 10.00-18.00 (sisenemine kantselei uksest) ning samuti enne ja pärast jumalateenistusi.

Info:

Erkki Juhandi