Tuhkapäevaga algab paastuaeg

Tänase tuhkapäevaga algab ülestõusmispühadele eelnev 40-päevane paastuaeg (nn suur paast). Tuhk on patukahetsuse sümbol ja tuletab meile meelde, et oleme Jumala ees põrm ja tuhk. Kui tuhkapäeva jumalateenistusel tehakse pihilise laubale tuhaga rist, meenutab see meile pühakirja tõotust: Issand tõstab tähtsusetu põrmust, tema ülendab viletsa tuhaasemelt (1Sm 2:8). Tuharist on patukahetsuse ja lepituse märk.

Meeleparandus on kristliku elu lahutamatu koostisosa. Me kõik vajame kogu aeg Jumala armu ja andeksandmist. Tuhkapäeval väljendame seda ühises patukahetsuse ja lepituse talituses, paludes Jumalat, et paastuaeg valmistaks meid ette ülestõusmispühade rõõmuks.

Paastuaeg on teekond koos Jeesusega. Sellel tavapärasest tõsisemal ja järelemõtlikumal ajal saame kaasa teha tema armastuse ohvritee, oma rõõmudest inimkonna päästmiseks loobumise tee. Kristlasedki on sel teel kutsutud vähem tähelepanu pöörama sellele, mida nad ise tahavad ning püüdma enam taibata seda, mida ootab neilt Jumala ning mida vajavad ligimesed.

Peapiiskop Urmas Viilma karjasekiri on leitav SIIT.

Õp Illimar Toometi mõtisklus tuhkapäeval:

Palveid tuhkapäeval:

Halastaja Jumal,
Sinule lootes alustame neljakümmet pöördumise ja meeleparanduse päeva.
Anna meile jõudu kristlikult kasvada, kurjast lahti öelda ja head teha.
Seda palume Jeesuse Kristuse, Sinu Poja, meie Issanda läbi.

Kõigeväeline ja igavene Jumal,
Sina ei soovi ühegi patuse surma, vaid annad kahetsejaile armu.
Uuenda meie südamed ja juhi meid meeleparandusele,
et me võiksime Sinult, kõige halastuse Jumalalt, vastu võtta pattude andeksandmise.
Jeesuse Kristuse, Sinu Poja, meie Issanda läbi.

Kõigeväeline Jumal,
Sa kingid meile neljakümne paastupäeva näol
aja pöördumiseks ja meeleparanduseks.
Aita meid, et neid päevi pühitsedes võiksime usus kasvada
ja Kristuse lunastustöö väge oma elus nähtavaks teha.
Seda palume Jeesuse Kristuse, meie Issanda läbi,
kes koos Sinuga Püha Vaimu ühtsuses elab ja valitseb igavesest ajast igavesti.