Väike-Pakri kabelis taaspühitseti altarikivi

Pühapäeval, 22. juulil taaspühitses piiskop Tiit Salumäe Väike-Pakri kabelis altarikivi. Pidulikul sündmusel teenisid kaasa EELK Rootsi-Mihkli koguduse õpetaja Patrik Göransson ja EELK Stockholmi koguduse õpetaja Tiit Pädam.

Väike-Pakri kabeli altarikivi sissepühitsemine oli rannarootslaste jaoks sümboolne sissejuhatus Vormsil toimuvale märter Püha Olavi päevale. Nõukogude perioodil oli altarikivigi omamoodi märter – püha altarikivi oli aastakümneid vedelenud kabeli kohal asunud sepikoja põrandal, elanud üle omaaegsed vandaalide rüüsted ja pommitamised, kuid siiski imekombel terveks jäänud.

Altarikivi päritolu on teadmata. Suure tõenäosusega on see pärit hoopis mandrilt ja valmistatud mitte kohalike rootslaste, vaid elukutseliste kiviraidurite poolt. Aastal 1628 said Rammid mõlemad saared endale ning kivi võidi sinna viia Padise kloostrist. Piduliku sündmuse puhul tehti kabelile mitmeid kingitusi: krutsifiksi kinkisid ja tervituse saatsid Karl ja Kairin von Ramm, armulauakarika kinkis kolonel Tõnis Nõmmik ja küünlajala Sirje ja Tiit Pädam.

Altari taaspühitsemisel teenis kaasa Kose kiriku pasunakoor. Osalesid rannarootslased, EELK Rootsi-Mihkli koguduse liikmed ja Pakri tantsulaagri ning kultuuri- ja käsitööpäeva osalised.