Viljandi Jaani kogudus avab Viljandi Kunstikooliga koostöös valminud installatsiooni „545 rahutuvi Jaani kirikus“

2017. aasta tähistas Viljandi Jaani kirik oma 545 aastapäeva ning koguduse taasloomisest möödus 25. aastat. Juubeliaasta sündmuse raames korraldas kogudus mitmeid sündmusi. Üheks suuremaks ettevõtmiseks oli sügisel alguse saanud projekt „Kodulinna kirik tuttavaks“, kus Viljandi Jaani kirikut külastas 23 klassi Viljandi linna ja valla koolidest ning lasteaedadest. Õppekäigu eesmärk oli tutvustada Viljandi linna vanimat hoonet ning kiriklikke sümboleid ning seejärel oli kõigil õpilastel ja õpetajatel võimalus voltida valge paberist tuvi.

Projekti lõppedes oli kirikus õppekäigul käinud umbes 500 õpilast ning lisaks voltisid valgeid tuvisid ka koguduse lapsehoiu Jaani Lastemaja pered, koguduseliikmed ja külalised. Kokku sai tuvisid 545, millest igaüks tähistas ühte aastat väärika kiriku ajaloos.

Õpetaja Marko Tiituse sõnutsi ei ole taolist installatsiooni tema andmetel Eesti kirikutes varem tehtud. Idee selleks sai Tiitus poolteist tagasi Jeruusalemmast Siioni mäel asetsevast Jumalaema Uinumise kirikust, kus oli üles seatud 2000 pabertuvi. „Nähtu paelus mind esimesest silmapilgust – tuviparv lendlemas kiriku võlvide all. Tahtsin kohe midagi sellist ka oma kirikus läbi viia ning mõtlesin, milline vägi peituks selles, kui 545 last voldivad igaüks oma kätega kirikusse pabertuvi – see oleks nagu tema hingelind, tema rahumõtete ja lootuse sümbol,“ ütles Tiitus. Tuvil on rahukuulutaja sümboliks juba Vanas Testamendis, mida on kasutanud oma loomingus mitmed kunstnikud, sh kõige tuntumana Pablo Picasso.

Ideed asusid teostama Jaani Lastemaja juhataja Mirjam Tiitus ja projektijuht Liina Heinaste, kelle sõnul tegi projektis „Kodulinna kirik tuttavaks“ Jaani kogudus suurepärast koostööd koolide ja lasteaedadega, samuti TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia tudengitega, kes aitasid õppekäike läbi viia.

Projekti lõppedes tuli kogudusele appi Viljandi Kunstikool, kellel oli väga suur panus just tuviparve loomisel. Viljandi Kunstikooli direktor Kadri Kallast ja õpetaja Laineli Parrest haarasid kohe ideest ja aitasid nii tehnilise kui ka kunstilise lahenduse osas. “Meid pani ahhetama koguduse ettevõtmise mastaap ja idee julgus ning tundsime kohe, et peame neid aitama, nagu oskame, et see teos väärilisel kujul valmis saaks,” meenutab Kallast. Paberlindudest ühtse parve ja tervikliku installatsiooni kujundamiseks pandi kunstikooli õpilastega pead kokku ning seejärel juba ka käed külge. Kolmel korral saime kunstikooli õpilaste ja õpetajatega kirikus kokku ning suurepärase ühistööna said 545 volditud tuvi Jaani kiriku lae alla parvena lendlema.

Viljandi Jaani kogudus ja Viljandi Kunstikool kutsuvad kõiki reedel 25. mail kell 18:30 Viljandi Jaani kirikusse installatsiooni avamisele, millele järgneb Kirikute ÖÖ, mis oma sisuka programmiga pakub Viljandimaa Kammerkoori isamaaliste laulude kontserti, võimalust torni ja kellamängu külastada, kuuleb põnevaid reisimuljeid ja saab külastada noortekohvikut, kus jagub samuti põnevaid tegevusi ja maitsvaid suupisteid.

Lähem informatsioon:

Projekti eestvedajad Mirjam Tiitus ja Liina Heinaste