XVI TOOMPÄEVAD 10.-16. novembrini – Tuhast tõusnud!

image001Toompea ajaloos on süsimust aeg, kui 1684. aastal põles terve Toompea maha. Tuleroaks läks kõik ja nende seas toomkirik. Kuumus oli nõnda suur, keskaegsest raiddekoorist enamus hävis ja kellad sulasid üles.  Sellest tuhast ja söestunud olukorrast hakati taastama esmalt just Toomkiriku kelli, korjates kellade sulanud metalli ja lisades uut pronksi, valati 1685. aastal „Maarja“ ja „Lunastaja“ suured kellad, kuulutamaks elu jõudu ja Looja vägevust üles ehitada ka pärast sellist õnnetust. Tänavu täitubki 330 aastat Toomkiriku taaspühitsemisest. Kogu Toompea ärkab seejärel tasapisi elule ja omaaegse Tallinna suurima puunikerdamise meistri Christian Ackermanni käe all valmivad toomkirikus Eesti barokiajastu pärlid: kantsel ja altar.

„Tuhast tõusnud!“ on tänavuse XVI Toompäevade pealkiri kõneldes meie ajast ning tõsilugudest just Toomkonverentsil 16. novembril alates kella 13.00 Toomkirikus ja keskmes on tänased suured juubilarid – altar ja kantsel.  15. novembri õhtul on Sõna ja Muusika õhtu, kaasa teenib Katedraali ansambel, on hingedekuu ja see on ka selle korra teema. Toompäevadel on üle antud Toomkoguduse Maarja Medal ja kultuuripreemia. Nõukogu otsustas, et selle aasta laureaat on peapiiskop emeeritus Andres Põder. Laureaadile annab selle üle koguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt 13. novembri missa lõppedes. Meie organist Kadri Ploompuul täitub 30 aastat koos oreli ja viiuliga muusika tegemisest koos viiuldaja Meelis Vahariga. Pühapäeva õhtune kontsert kingibki võimaluse neid taas kuulata.

XVII Maarja Medali ja kultuuripreemia 2016 pälvib peapiiskop emeeritus Andres Põder. Üleandmine toimub pühapäeval, 13. novembril kell 11.00 algava jumalateenistuse lõppedes.

Kolmapäeval, 16.novembril kell 13.00  TOOMKONVERENTS  Toomkirikus

• „6. juuni 1684“.  – kunstiajaloolane Juhan Kilumets
  • „Christian Ackermann – Tallinna Pheidias, ülbe ja andekas“– kunstiajaloolane
    dr Tiina-Mall Kreem
  • “Eduard von Gebhardti “Kristus ristil”kui ümberkujundatud Tallinna toomkiriku altari keskpunkt” – kunstajaloolane Tiina Abel
  • Toomkiriku uurimis- ja konserveerimistööd 2016:
  • Kooriruumi ajalooline kipsdekoor
  • Voldamarus Sorseveri hauaplaat
  • Orelirõdu alune kolmas maaliväli
  • Kuningakabel

Töid tutvustavad Hilkka Hiiop, Isabel Aaso, Johanna Lamp, Tiina Sakermaa, Taavi Tiidor, Juhan Kilumets.

Kohtumiseni!

Arho Tuhkru