« tagasi


BALTIMORE KOGUDUSE KAUAAEGNE JUHATUSE ESIMEES FRED ISE PäLVIS EELK III JäRGU TEENETERISTI

Fred Ise ja Agu Ets - Baltimore Markuse koguduse endine ja praegune juhatuse esimees

Baltimore’i koguduse kauaaegne juhatuse esimees Fred Ise (86) pälvis EELK 3. järgu teeneteristi pikaajalise ja väsimatu töö eest Eesti kiriku heaks.

Ordeni andis Fred Isele üle peapiiskop Andres Põder visiidi ajal Ameerika Ühendriikidesse 8. mail peetud Washingtoni Markuse koguduse jumalateenistusel. Kogudust teenib USAs elav teoloogiadoktor Tarmo Toom. Emadepäeva teenistusel jutlustas peapiiskop Andres Põder, kaasa teenis kantsler Urmas Viilma. Kohal oli ka Eesti Vabariigi suursaadik USAs Väino Reinart.

Tallinnas sündinud Fred Ise lahkus 1944 Saksamaale, kust 1949 siirdus USAsse. Fred Ise on töötanud kõrgtehnoloogia arendamise alal ning NASA teenistuses. Ta on panustanud ka Eesti kaitsevõimesse, olles aastatel 1997–98 kaitseministeeriumi ja sisekaitseakadeemia nõunik Eestis. Fred Ise koos venna ja paari koolikaaslasega on läinud ajalukku kui Eesti lipu heiskaja Pika Hermanni torni kahe okupatsiooni vahel, 28. augustil 1941.

Fred Ise on osalenud rahvuslikus ja poliitilises töös USA ja kodumaa eestlaste huvides. Koos abikaasa Annega on nad kauaaegsed ja aktiivsemad Baltimore’i Markuse koguduse liikmed; Fred olnud selle esimees, toimetanud Baltimore’i ja Washingtoni koguduse häälekandjat Meie Kirik. 2009. aastal ilmus temalt luule- ja mälestustekogu «Tuule tiivul».

Fred Isel on suuri teeneid Eesti riigi ja kiriku ees. 2006. aastal pälvis ta eestluse hoidjana Ameerika Ühendriikides president Arnold Rüütlilt Valgetähe V klassi teenetemärgi.


Sirje Semm
Ajalehe Eesti Kirik peatoimetaja
e-post: sirje.semm@eelk.ee

15.06.2011 10:56

« tagasi