« tagasi

PIISKOP EINAR SOONE VIIMANE TEENISTUS KOGUDUSE ├ÁPETAJANA TALLINNA KAARLIS

30. septembril 2012. aastal toimus EELK Tallinna Kaarlis koguduse õpetaja piiskop Einar Soone viimane teenistus koguduse õpetajana.

Teenisid peapiiskop emeeritus Kuno Pajula, piiskop Soone ja sõpruskoguduse Forssa koguduse õpetaja Esa Löytömäki. Kaasa teenis koguduse valitud uus õpetaja ja senine abiõpetaja Jaak Aus ning diakon Saima Sellak-Martinson. Külalisena oli teenimas kaasa õpetaja Kaisa kirikal.

Pea 39-aastasest vaimuliku ametiajast on Einar Soone teeninud 27 aastat Kaarli kogudust. Sügisel 1985 määrati ta Kaarli koguduse õpetajaks. Selleks ajaks oli ta juba tosin aastat teeninud Virumaal Lüganuse kihelkonnas.

Uue ärkamisaja algul Einar Soone osales muinsuskaitseklubi „Portaal“ ettevõtmistes. Kaarli koguduse juhatuse esimees Vootele Hansen võtab kokku seda aega: „Muinsuskaitseliikumine oli oluline meie iseolemise tahte väljendamisel, võttes peagi suuna ühiskonna jaoks tähtsa vara – Eesti riigi – taastamisele. Kiriku uksed olid avatud ja vaimulikud koos rahvaga ühistel palvetel nii 1988. aasta sügisel, kui Moskva võimud soovisid konstitutsiooniparandustega vähendada liiduvabariikide õigusi, ärevatel 1991. aasta jaanuari päevadel ja veel mitmel korral. Kiriku uksed avati ja vaimulikud olid kohal ka ängi ja leina päevadel 1994 sügisel pärast „Estonia“ hukkumist.“

Koos preester Ardalion Keskküla ja Rein Õunapuuga kutsus Einar Soone nelipühadel 1988 moodustama Kristlikku Liitu. Üleskutsel oli mõju. Sama aasta detsembris EKL asutati. Hiljem jagunes see Eesti Kristlik-demokraatlikuks Liiduks ja Kristlikuks Ühenduseks. EKL oli üks kolmest organisatsioonist, mis kutsus kodanikke end registreerima esinduskogu Eesti Kongressi valimisteks.

Piiskop Soone on ka korduvalt tagasi valitud Eesti Kirikute Nõukogu presidendiks ja selles ametis on ta olnud aastast 1993.

Einar Soone jätkab piiskopina EELK konsistooriumis ja kirik on usaldanud talle uute vaimulike koolitamise Usutraduse instituudi pastoraalseminari juhatajana.

Arho Tuhkru
e-post: Arho.Tuhkru@eelk.ee