« tagasi


PEAPIISKOP PüHITSES õPETAJATE PäEVAL HALJALAS AUTäHISE „EESTI õPETAJA“

Vastselt avatud Eesti Õpetaja aumärk Haljalas

Avasõnades rõhutas peapiiskop esmalt, et inimene pole üksnes mõistuslik olend, vaid ka õppiv. Kooli osa inimeseks kasvamisel on hindamatu.

17. saj asus luterlik kirik levitama kirjaoskust ja rajama rahvakoole. "1687. aastal asutatud Haljala koolist sai Forseliuse koolmeistrite kooli üks esimesi vilju. 1688 oli selliseid koole üle Eesti juba 50,“ sõnas peapiiskop ja jätkas: „kukk, mis kirikutornist oli lennanud aabitsakaanele, kutsus uuele ärkamisele, eetilisele ja vastutustundlikule elule.“

Õpetajate päeval on õige koht mõelda, kas oleme ise piisavalt hinnanud neid, kes on ladunud meie haridustee alusmüüri ja hoidnud Eesti kooli? Küsides, millist Eestit me tahame, peame küsima sedagi, millist inimest me tahame. Ning siis ka, millist kooli ja kooliõpetajat me vajame. Ei saa olla õppivat ühiskonda, arenenud ja edukat ühiskonda, kui me ei väärtusta õpetajat ega sea teda aukohale.

„Nad on osa minu kujunemisloost,“ toonitas tõika peapiiskop ja see on igaühele enda jaoks näha, kas ja kuidas me tänapäevases ühiskonnas seda pühendumist väärtustame.

Tähise autoriks on skulptor Mati Karmin ja tähisele on kantud 8 keelt, milles on Eestimaal jagatud kooliharidust, alates ladina keelest.


Arho Tuhkru
e-post: Arho.Tuhkru@eelk.ee
tel 6277350

Vaata: Andres Põder pühitseb õpetajate päeval, 5. oktoobril Haljalas ”Eesti õpetaja”

05.10.2012 16:31

« tagasi