« tagasi


PEAPIISKOP ISTUTAB WITTENBERGI EELK-NIMELISE PUU

Lutheri aia keskmes olev rist praegu, mille ├╝mber rajatakse aed

Pühapäeval, 21. oktoobril istutab peapiiskop Andres Põder Wittenbergi, reformatsiooni sünnikohta Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku nimelise puu.  „Lutheri aed“ on pühendatud reformatsiooni 500. aastapäevale, mis täitub 2017.

5 aasta pärast saabuvate juubelipidustuste äramärkimiseks on 500 puud juba täis kasvujõus ning ellipsikujulise aia keskel on lutherroos, millest hargnevad 7 teed aeda. Lutheri aeda istutatakse erinevatelt maailmajagudelt pärit 270 puud ning ülejäänud 230 puud istutatakse Wittenbergi linna vanade kindlustuste haljasaladele.

Tänaseks päevaks on üle saja erineva kiriku juba omanimelise puu istutanud. Eesti puu juurde tuleb ka mälestustahvel piiblitsitaadiga „Kes Issanda kotta on istutatud, need lokkavad meie Jumala õuedes.“ Psalm 92:14

21. oktoobril istutab koos Eesti Evangeelse Luterliku Kirikuga oma puu ka Ühendatud Evangeelne Luterlik Kirik Saksamaal (VELKD); Rooma Katoliku Kiriku Hildsheimi piiskopkond; Indoneesia kirik; Evangeelne Luterlik Kirik Austrias.

Reformatsiooni jõudmine Liivimaale toimus aastatel 1523-24, kui esimesed reformijutlustajad tulid Tartusse (Hermann Marsow, Melchior Hoffman) ja Tallinnasse (Johann Lange, Zacharias Hasse, Heinrich Bockhold).

Tallinna Linnaarhiivis on säilinud kaks Martin Lutheri autograafi 1531. ja 1532. aastast Revali raele, mis kinnitab siia saabunud jutlustajavendade pädevust.

Peapiiskop Andres Põder osaleb Saksamaal EELK Saksamaa praostkonna sinodil ja Eesti Seltsi juubelipidustustel Kölnis.


EELK Konsistoorium
e-post: Arho.Tuhkru@eelk.ee
tel 6277350

19.10.2012 10:28

« tagasi