« tagasi

PõLTSAMAA KIRIKU TAASTAMISE 60. SüNNIPäEVA TEENISTUSEL OSALES PEAPIISKOP

Tänu Põltsamaa koguduse ja tema õpetaja Herbert Kuurme kindlameelsusele ehitati 1941. aastal varemetesse jäänud kirik taas üles ja pühitseti 9. novembril 1952.

Tänavu toimus 9. novembril  kiriku leerisaalis konverents ja 11. novembril pidulik jumalateenistus kirikus.

Põltsamaa Niguliste kiriku taastamise 60. sünnipäeva jumalateenistusel teenis peapiiskop Andres Põder, kaasa teenis koguduse õpetaja Markus Haamer. Külas olid sõpruskoguduste vaimulikud ja koguduseliikmed.

Vana-Põltsamaa mõisapargi vastas linnusevaremete juures seisab 18. sajandi keskpaigast luteri kirik, kuhu mitme sajandi vältel on kogunenud jumalasõna järele janunevad põltsamaalased. Siinne rahvas on erilist «tõugu», paistes silma hariduse ja põllumajanduse edendamise, vaimse kasvamise ja traditsioonide austamise poolest.
Kunagi oli Põltsamaa hertsog Magnuse residentsina Liivimaa vasallkuningriigi pealinn (1570–78), 1687 asutati siin talurahvakool, tegutses trükikoda, Eesti Põllumeeste Selts ja Aleksandrikool, kodu- ja põllutöökool ning siin õmmeldi valmis esimene sinimustvalge lipp.

Märgilise tähtsusega
1939. aastal asus siin õpetajana tööle Herbert Kuurme (1911–2005), kellest sai Põltsamaa sümbol. 9. novembril Põltsamaal toimunud Eesti Kirikuloo Seltsi ettekandepäeval temast palju ei kõneldud, ent seda enam oli ta kõigi mõtteis. Just tänu tema visadusele 60 aastat tagasi kirik taastati.
1941. aastal sakslaste purustatud kirikut loodeti üles ehitama hakata juba sõja ajal, kogudus oli selleks ehitusmaterjali kogunud, kuid 1944. aastal kasutati see purustatud sildade taastamiseks. Nii kirjutab Riho Altnurme oma doktoritöös «Eesti Evangeeliumi Luteriusu Kirik ja nõukogude riik 1944–1949».
Ettekandepäeval esinedes ütles Altnurme, et Põltsamaa kiriku taastamine on kirikuloos märgilise tähtsusega. Selle näol sai võimatu võimalikuks. Oma ettekandes aga kõneles Altnurme 1960ndate surveajast, ateismi pealetungist riigis. Ometi tuli Põltsamaa kogudus ka sellest läbi ja tähistas 15. novembril 1969 kiriku taastamise lõppu. Kogu protsess kestis peaaegu kolmkümmend aastat.

Meenutusi 60 aasta tagant
Kui möödunud reedel säras kiriku leeritoa akende taga päike, siis 60 aastat tagasi kiriku pühitsemisel oli ilm vihmane, meenutas legendaarse õpetaja poeg Jaan Kuurme. Toona viiene, on talle meelde jäänud, et mälestusväärsel päeval kogunes kirikusse palju mustades talaarides mehi.
Talle, poisikesele, pakkus huvi, kuidas piiskopisau Põltsamaale toodi, on see ju nii pikk, et autosse ei mahu. Hiljem sai ta saladuse jälile, rääkis kirikulehele pensionieas mees. Veel on tollest päevast meeles, kuidas vanaema tuli pühitsusele jalgsi 10 kilomeetri kauguselt, kuidas kuri koer oli valvanud ehituseks vajaminevaid laudu.
Möödanikust veel: «Kirikusse toodi suurte pottidega kaheksa loorberit, 130 jooksvat meetrit vanikuid rippus altari ümber, kantslil, altariruumi paneelidel ja kooridel. Vanikud olid helelillade ja valgete, altari paneeli vanikud kreemide krüsanteemidega kaunistatud.» Nii kirjutab pidupäevast Herbert Kuurme oma raamatus «Pildikesi Põltsamaa ajaloost».

Rita Puidet, Eesti Kirik
e-post: Arho.Tuhkru@eelk.ee ; ek@eelk.
tel 6277359

20.11.2012 12:19