« tagasi


MOSKVA JA KOGU VENEMAA PATRIARH KIRILL KOHTUS EELK PEAPIISKOP ANDRES P├ÁDERIGA

Moskva ja kogu Venema patriarh Kirill Toomkirikus

Oma visiidi viimasel päeval külastas Moskva ja kogu Venemaa patriarh Kirill EELK peapiiskop Andres Põderi kutsel Tallinna Piiskoplikku Toomkirikut.

Peapiiskop tänas patriarh Kirilli külaskäigu eest ja soovis õnnistust uue kiriku pühitsemisel Lasnamäel. Patriarh Kirill viitas seepeale 2011. aastal Peterburis taaspühitsetud Peterburi Jaani kirikule, mis teenib sealseid eestlasi. Kohtumisel viidati korduvalt ühistele ajaloo- ja kultuurisidemetele nii möödunud sajandite jooksul kui nõukogude võimu perioodil. „Eriti tugevnes teineteisemõistmine ja koostöö nõukogude okupatsiooni aastatel, mil metropoliidiks oli hilisem patriarh Aleksius II,“ sõnas peapiiskop Põder. 

Patriarh oli üllatunud Vene ajaloos nii oluliste meeste luteri usku kuulumise üle nagu admiral Adam Johann von Krusenstern ning kindralfeldmarssal Mihhail Kutuzovi väimees Ferdinand von Tiesenhausen ning mitmed teised, kes on Toomkirikusse maetud. 

Peapiiskop tänas patriarhi pärja asetamise eest juuniküüditamise mälestuspäeval Linda kuju juurde.

Kohtumisel keskenduti ühistele kristlikele väärtustele, milles luterlik kirik ja õigeusu kirik on ühel meelel, mis puudutab abielu ja perekonda. Peapiiskop lausus: „Tänane  maailm vajab lepitust ja rahu, meie ühine Euroopa  aga uut  impulssi - vastutuse, moraali ja inimväärikuse taasleidmist. See pole võimalik ilma usuta Jumalasse, ilma Kristuse ja tema kirikuta. Siin seisavad meie ees ühised ülesanded  kaasinimeste teenimisel.“

Peapiiskop jätkas: „Inimõiguste, inimväärikuse ja  usuvabaduse mõisted defineeritakse sageli  ümber nii, et kaovad vastutustunne, moraalsed tõekspidamised, pühadusetaju ja arusaamine perekonnast kui ühiskonna ja inimsuhete ühest nurgakivist.“ Patriarh Kirill tunnustas Eesti luterlasi kristlike väärtuste hoidmise eest koos Läti ja Leedu luterlike kirikutega.

Eestlaste teenimisel Peterburis, Moskvas, Krasnojarski krais ja muudes paikades, kus teenitakse oma rahvast emakeeles eestlaste ajaloolistes kogukondades, on luterlikul kirikul hea läbisaamine kohaliku õigeusu kirikuga ning peapiiskop avaldas lootust heade suhete jätkumisele. 

Kuna peapiiskop Andres Põder on ka Eesti Kirikute Nõukogu president, siis kohtumisel peatuti kirikutevahelistel suhetel ja koostööl Eesti sees. Tõdeti, et Eesti Apostlik-Õigeusu kirikul Konstantinoopoli patriarhaadis ja Moskva patriarhaadi Eesti Õigeusu kirikul on erinevad seisukohad. Nendesse selguse toomine on võtnud kaua aega ja sellele ei ole kiireid ühiseid vastuseid. Oluline on, et Eesti Kirikute Nõukogus on kõik kirikud ühise laua taga ja luterlik kirik saab siin olla üksnes vahendaja, kui seda vajatakse.  

Kohtumine möödus soojas ja sõbralikus õhkkonnas. Peapiiskop kinkis patriarhile eestikeelse „Meie isa palve“, mille on gooti kirjas kirjutanud ja traditsiooniliselt illustreeritud kalligraaf Heino Kivihall. Patriarh Kirill kinkis Eesti Evangeelsele Luterlikule Kirikule venekeelse piibli ning mälestusmedali. Peapiiskoppi saatsid kohtumisel piiskop Einar Soone, assessor Tiit Salumäe, Toomkoguduse õpetaja ja kantsler Urmas Viilma, abipraost Arho Tuhkru, Toomkoguduse juhatuse esimees Indrek Treufeldt ning ase-esimees Jüri Ehasalu.


EELK Konsistoorium
e-post: Arho.Tuhkru@eelk.ee
tel 627 7350

16.06.2013 18:56

« tagasi