« tagasi


SELGUS MUSTAMäE MAARJA MAGDALEENA KIRIKU ARHITEKTUURIVõISTLUSE VõITJA

28. augusti õhtul selgus Jaani kirikus peetud heategevuskontserdi raames  Mustamäe Maarja Magdaleena kiriku arhitektuurivõistluse võitja.

Ideekonkursi, mille eesmärgiks oli leida Mustamäel Kiili tn.9 krundile kavandatavale kirikukompleksile parim arhitektuurne lahendus võitis võidutöö nimega FIAT LUX, mille autoriteks on arhitektid Risto Parve, Kai Süda, Martin Kinks, Margit Valma ja arhitektuuriteadlane Mait Väljas (KARISMA arhitektid OÜ). Võidutöö preemia suurus on 5000 eurot.

Žürii arvates on võidutöö tugevuseks tema lihtne ja meeldejääv üldkujund, milles teadlikult puudub liialdatud monumentaalsus. Tervikuna vastab töö hästi sotsiaalkiriku eesmärkidele. Suureks väärtuseks ka hoone energiaökonoomsus, millega autorid on juba eskiisi koostamisel arvesse võtnud.

Mustamäe Maarja Magdaleena kiriku arhitektuurivõistlusele, mis kestis 3 kuud laekus tähtajaks 31 tööd, millest žürii valis välja neli preemiasaajat. Ideekavandite puhul hinnati hoone arhitektuurset kvaliteeti ja sobivust kirikuhooneks, ruumiplaneeringu professionaalsust ja funktsionaalset sobivust ning võimet luua uus ja eriline koht Mustamäe paneelmajade vahele.

“Arvestades, et võistlusülesanne oli väga keeruline nii kaasaegse sakraalhoone erilise tähenduse kui krundi ja ruumiprogrammiliste tingimuste tõttu ning nähes nii aktiivset osavõttu, saab võistlust pidada igati õnnestunuks,” lausus EELK Tallinna praostkonna praost ja arhitektuurivõistluse žürii esimees Jaan Tammsalu.

Ehkki Mustamäe Maarja Magdaleena kirik on tulevikus multifunktsionaalne, pidas žürii väga oluliseks, et kirik oleks ka eemalt kirikuna äratuntav. Otsiti hoonet kui märki, mis loob kohale uue kvaliteedi, sakraalse ja kaasaegse sümbioosi.

Teise preemia vääriliseks valis žürii võidutöö nimega ÕHUKE KOHT, mille autoriteks on Arhitektuurinurk OÜ arhitektid Pille Noole, Üllar Ambos, Kaisa Lasner, Kerttu Karjust ja Jiannis Lykouras. Teise preemia suurus on 4000 eurot.

“Konkursi üks atraktiivsemaid, kuid samas potentsiaalselt enim vastuolulisi arvamusi tekitav võistlustöö, mille üldmulje võib olla kirikuna raskesti identifitseeritav, “ arvas Tammsalu.

Kolmanda preemia suurusega 2500 eurot pälvis võistlustöö nimega TEE, mille autoriks on Villem Tomiste (OÜ Stuudio Tallinn).

Ostupreemia väärtuses 1250 eurot anti välja võistlustööle nimega NIMROD, autoriteks Emil Urbel, Mari Renno ja Ainar Luik (Arhitektuuribüroo Emil Urbel OÜ). 

Lisaks rahalistele preemiatele tunnustas Mustamäe linnaosa vanem Helle Kalda veel kolme võistlustööd: SANDLIPUU ÕIS, mille autoriteks on Kadarik Tüür Arhitektid OÜ arhitektid Ott Kadarik, Mihkel Tüür, Aleksei Petrov, Tanel Trepp ja Maarja Tüür,  DIO, mille autoriteks on Alver Arhitektid OÜ arhitektid Andres Alver, Sven Koppel, Tarmo Laht, Ulla Saar ja Indrek Rünkla ning KIRIKU ALLEE, mille autoriteks on OÜ Sport arhitektid Tõnu Laanemäe, Martin McLean ja Tiit Sild.

“Kõik need elegantsed, särava idee ja julge perspektiiviga hooned sobiksid Mustamäele väga hästi ning muudaksid tulevikus meie linnaosa tunduvalt atraktiivsemaks,“ ütles Helle Kalda.

Võistlustöödega on võimalik tutvuda alates 11.septembrist Eesti Arhitektuurimuuseumis. Näitus jääb avatuks septembri lõpuni.

Võistluse korraldas EELK Konsistoorium, kaaskorraldajaiks EELK Mustamäe Maarja Magdaleena kogudus ja Eesti Arhitektide Liit.


Arho Tuhkru, EELK Konsistoorium
Eesti Arhitektide Liit

Vaata: Premeeritud tööde fotod

29.08.2013 17:13

« tagasi