« tagasi

PIISKOP ANDRES TAUL SIIRDUS KOGUDUSETööLT PENSIONILE

piiskop Andres Taul Toronto Peetri kiriku kanstlis

Pühapäeval, 27. aprillil 2014 kogunes Toronto Peetri kirikusse rohkearvuline kogudus, et kogudusetöölt saata lugupidamisega pensionile oma kauaaegne hingekarjane.

Piiskop dr Andres Taul teenis seda kogudust kokku 31 aastat ning oli koguduse liikmetele saatjaks läbi erinevate elu rõõmude ja kurbuste. Selle aja jooksul on ta jõudnud ristida ja konfirmeerida vähemalt kahe põlvkonna lapsed ja noored ning jagada lohutust sadadel matusetalitustel. Ainuüksi tema Toronto Peetri koguduses teenimise aja sisse on jäänud umbes 1600 pühapäeva, mil tuli teenida kogudust sõnakuulutaja ametis. Tegelikult on tema teenistuskäik meie kirikus oluliselt pikem. 30. juulil möödub 53 aastat päevast, mil peapiiskop Johan Kõpp ordineeris ta 1961. aastal Stockholmis.

Andres Taul sündis 11. augustil 1936 Tartus pastori peres. Tema isa, Jaak Taul teenis siis EELK Tartu Peetri kogudust. Ema suri ootamatult enne põgenemist. 1944. aastal põgenes pere Saksamaale. 1947. aastast alates elas pere Inglismaal.

Oma vaimuliku ameti ettevalmistuse on Andres Taul saanud Erlageni ja Oxfordi ülikoolides 1954-1960 aastatel. Magistrikraadi omandas 1964. Praktilise usuteaduse doktorikraadi - Docktor of Ministry - kaitses ta 1998. aastal Fort Wayne´s asuvas Concordia Lutheran Seminary´s.

Andres Taul on teeninud E.E.L.K. Põhja Inglismaa kogudust 1961-1969, E.E.L.K. New Yorgi kogudust 1969-1971, E.E.L.K. Toronto Vana-Andrease kogudust 1971-1982 ja  EELK Toronto Peetri kogudust 1983-2011 õpetajana ning 2011-2014 abiõpetajana.

Lisaks igapäevastele koguduse vaimuliku kohustustele on Andres Taul täitnud mitmeid üldkiriklikke kohustusi, mis on kõik olnud seotud kiriku tuleviku kujundamisega. Ta oli E.E.L.K. Kanada praostkonna praost aastatel 1982-1987. E.E.L.K. lauluraamatukomisjoni esimees 1983-1993. Just selle töö viljana sai meie kirik Kiriku Laulu- ja Palveraamatu, mida alates 1. advendist 1991 kasutatakse kõigis meie kogudustes nii kodumaal kui eksiilis.

Vahetult Eesti iseseisvuse taastamise järel oli Andres Taul taastamas Tartu Ülikooli Usuteaduskonda. Kui tema isa, Jaak Taul, oli üks viimaseid usuteaduskonna loengupidajaid enne, kui punavõim ülikoolis teoloogia õpetamise katkestas, siis Andres Taul oli nende esimeste seas, kes Tartu Ülikoolis teoloogiateaduskonnas taas loengutega alustas. Ta on Tartu Ülikooli kaplan tänaseni. Ühtlasi omistati talle Tartu Ülikooli audoktori kraad 2009. aastal.

Õppejõuna on Andres Taul andnud head eeskuju ja innustust mitme põlvkonna vaimulikele. Juba aastatel 1988-2004 korraldas ta vaimulike koolitust Välis-Eesti koguduste teenimiseks valmistuvatele vaimulikele. Sellele lisandus õppejõu tegevus Tartu Ülikoolis ja EELK Usuteaduse Instituudis. Praegu on ametis mitmeid vaimulikke, kes tegeliku usuteaduse kursusel on tema loenguid kuulanud ja temale eksameid andnud. EELK peapiiskop on tunnustanud Andres Tauli EELK Teeneteristi I järgu ordeniga ja Eesti Vabariigi president on autasustanud teda Eesti Punase Risti IV klassi aumärgiga.

2007-2010 oli dr Andres Taul E.E.L.K. peapiiskop ning tegi palju tööd kodu- ja välismaal asuvate kirikuosade ühtsuse taastamiseks. Üheks tema piiskopi ameti kõrghetkeks võib pidada aastatepikkuse kirikuosade ühinemise protsessi lõpule jõudmist, kui 13. novembril Tallinnas ja 28. novembril Torontos 2010. aastal allkirjastati EELK ja E.E.L.K. vahel nähtava ühtsuse kokkulepe.

2010. aastast teenib Andres Taul EELK Välis-Eesti piiskopkonna piiskopi ametis.

Piiskopi auks toimus pärast jumalateenistust pidulik lõunasöök kiriku alumises saalis kus olid teda tervitamas hulk ametivendi ja arvukas kogudus. Tänukõnedega esinesid Toronto Vana-Andrease koguduse õpetaja Kalle Kadakas, baptistikoguduse pastor Jüri Puusaag, peakaplan emeeritus Tõnis Nõmmik, Eesti Sihtkapitali Kanadas esimees Lia Hess, Peetri koguduse aseesimees Peeter Põldre. Tänusõnu ütlesid Peetri koguduse naisringi esindajad Lehta Greenbaum ja Tiiu Roiser, juhatuse esimees Naani Holsmer ja õpetaja Mart Salumäe. Õnnistussoovi oli saatnud LCC (Lutheran Church in Canada) president Paul Zabel.

EELK Konsistooriumi kantsler Urmas Viilma käis Torontos piiskoppi tervitamas juba mõned päevad varem ning edastas EELK peapiiskopi ja konsistooriumi tervitused.

Mart Salumäe, Välis-Eesti piiskopkonna Kanada praostkonna praost
e-post: Arho.Tuhkru@eelk.ee