EELK
Esilehele EELK piiskop
Piiskopid


PEAPIISKOP EMEERITUS KUNO PAJULA
(11.03.1924-26.11.2012)

Kuno PajulaKuno Pajula on sündinud 11. märtsil 1924 Virumaal Salla vallas talupidajate perekonnas. Aastatel 1931-1942 õppis Käru ja Salla algkoolides ning Väike-Maarja gümnaasiumis.

Kuno Pajula astus kiriku teenistusesse 1949. aastal ja on aastakümnetega käinud läbi tee jutlustajast peapiiskopini.

Kuno Pajula õppis EELK Usuteaduse Kõrgemas Katsekomisjonis (praeguse nimega EELK Usuteaduse Instituut) aastatel 1949-1959. Peapiiskop Jaan Kiivit seenior ordineeris ta 24. mail 1950 aseõpetajaks, õpetaja õigused anti Kuno Pajulale 9. detsembril 1959. Ta on teeninud Illuka, Iisaku, Kursi ja Narva Aleksandri kogudusi ning aastatel 1957-1987 Tallinna Jaani kogudust.

Kuno Pajula abiellus 30. mail 1954 Helgi Mägi'ga. Nende peres kasvas kaks tütart.

Kogudusetöö kõrval on Kuno Pajula täitnud Tallinna praostkonna abipraosti ja praosti ning konsistooriumi assessori ülesandeid. 11. juunil 1987 valis kirikukogu Kuno Pajula EELK peapiiskopiks. Selles ametis teenis ta seitse aastat.

Kuno Pajula oli Eesti Kirikute Nõukogu asutamise üks algatajatest ja selle kõiki Eesti suuremaid kristlikke konfessioone ühendava organisatsiooni esimene president aastatel 1989-1993. Ta on olnud Kirikute Maailmanõukogu keskkomitee liige aastatel 1983-1992 ja esindanud Eesti Evangeelset Luterlikku Kirikut paljudel rahvusvahelistel konverentsidel.

Ka emerituuris olles on Kuno Pajula aktiivselt teeninud EELK kogudusi täites peapiiskopi ja konsistooriumi poolt talle usaldatud ülesandeid. Erilise ustavusega on Kuno Pajula jäänud Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse juurde, võttes osa koguduse juhatuse ja nõukogu tegevusest ning teenides väsimatult kaasa Toomkiriku jumalateenistustel.

Kuno Pajula elulugu faktides

Kuno Pajula

Sündinud: 11. märtsil 1924 Virumaal Salla vallas
Vanemad: August ja Amanda (neiuna Alber) Pajula
Abikaasa: Helgi (neiuna Mägi), abiellunud 30. mail 1954
Lapsed: tütar Heli (sünd 11. juuli 1955) ja tütar Tiina (sünd 5. juuni 1957) Kolm lapselast, üks lapselapselaps

Õpingud: 1931-1942 Käru algkool, Salla algkool, Väike-Maarja gümnaasium
1949-1959 EELK Usuteaduse Kõrgem Katsekomisjon (praeguse nimega EELK Usuteaduse Instituut)
1960/61 täiendõpe Saksamaal Göttingeni ülikoolis

Kirikuteenistuses:
24. mai 1950 ordineeriti aseõpetajaks Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus
9. detsember 1959 anti õpetaja õigused
11. juuni 1987 valiti EELK peapiiskopiks EELK XXI erakorralisel kirikukogul
15. november 1987 seati EELK peapiiskopi ametisse Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus
29. juuni 1994 seoses kirikuseaduses ettenähtud vanusepiiri - 70. eluaasta -täitumisega määrati emerituuri EELK XXIV Kirikukogu 6. erakorralisel istungjärgul

Teeninud jutlustaja ja õpetajana järgmisi kogudusi:
1949-1950, 1954-1957 Illuka ja Iisaku kogudused
1950-1954 Kursi kogudus
1954-1956 Narva-Aleksandri kogudus
1957-1987 Tallinna Jaani kogudus

Muud ametid kirikus:
1972-1976, 1980-1987 Tallinna praostkonna abipraost ja praost
1978-1987 Konsistooriumi assessor
1987-1994 EELK peapiiskop

Kiriku esindamine:
1983-1992 Kirikute Maailmanõukogu keskkomitee liige
1989-1993 Eesti Kirikute Nõukogu president

Autasud:
1. august 1982 kuldristi kandmise õigus
7. märts 1994 EELK Konsistooriumi aukiri
23. veebruar 2004 Kaitseväe eriteenete rist
7. veebruar 2006 EELK Teeneteristi I järk
3. veebruar 2009 EELK elutööpreemia

Lehe algusesse
EELK Avalehele Deutsch English Eesti Sisukord Lisa kiri! Uudised pikemalt EELK avalehele