Auf Deutch In English

Tartu Peetri kiriku koorid
                 A.D. 2016

LASTE LAULUKOORI proovid toimuvad igal pühapäeval kell 11.15 kirikus
Laululaste kogunemine peale jumalateenistust kiriku eesruumis.
Oodatud on lauluhuvilised ja viisi
pidavad lapsed vanuses 6 -10 eluaastat.
Teate võib edastada ka oma sugulastele tuttavatele, kes ise ei kuulu Peetri koguduse liikmete hulka, kuid kellel on soov oma laps laulmisega tegelema suunata.

Koraalikoor koguneb igal pühapäeval kell 9.15:
Harjutatakse eeloleva jumalateenistue ühislaule.
Koraalikoori on oodatud koguduseliikmed, kes tahavad oma lauluoskusega jumalateenistustel kaasa teenida.

SEGAKOORI  proovid toimuvad teisipäeviti kirikus.

Esimene koosseis kell  16.00
      Teine koosseis kell  18.00

Uued lauljad alati oodatud.

KOGUDUSE KOORILAULU AJALOOST

Esimesed teated kooride tegevusest ulatuvad aastasse 1914, mil II pihtkonna õpetaja Arnold Laur asutas II pihtkonna juurde laulukoori.

Koori proovide tarvis osteti ka August Terkmanni harmoonium, hinnaga 400 rubla.

1922. aastal asutas I pihtkonna õpetaja Gustav Rutopõld segakoori, mille dirigendiks sai Tartu Kõrgema Muusikakoolli oreliklassi juhataja Johannes Kärt (hilisem Jaak Karis). 1924. aastast töötas Kärt ka pihtkonna organistina. Kohe asuti esinema jumalateenistustel, korraldama koraalipühi ja andma kirikukontserte.

1930. aastal kutsus koorijuht Elmar Moisamaa kokku I pihtkonna meeskoori, mis kasvas 55 liikmeliseks. Järgmised dirigendid olid Voldemar Kliimand ja Leonhard Wirkhaus. 1933. aastal alustati ka hääleõpetuse andmist.

Nii oleks võinud Tartu Peetri koguduse laulukooride edulugu kesta, kui poleks tulnud 1940. aastat ja suurt sõda, mis külvas surma ja pillutas mööda maailma laiali nii lauljad kui koorijuhid.

Pärast sõda kogunesid laulusõbrad taas ja koorilaul kõlas pühakojas uuesti. 1956. aasta lõpust on teateid, et jõulupühade ajal toimus laulukoori esinemine. Kooris laulis siis 14 naist ja 6 meest.

Koori juhatasid David Varik, seejärel kuni 1971. aastani Viktor Vardja. Õpetaja August Janni palus siis appi Erna Säägi. Alates 1973. aastast töötas Säägi ka organistina. Koorijuhi ametisse jäi ta 76 aasta vanuseni. Erna Säägi tegevuse ajal laulis kooris kokku 115 inimest. Koori liikmetest moodustati ka segakvartett ja naisduett. Tehtud töö eest sai Erna Säägi 2011. aastal kõrge tunnustuse -  EELK Teeneteristi III järgu ordeni.1997- 2016 juhatas koguduse laulukoore Kristiina Maria Lorenz.

Koor  laulab kirikus peamiselt  kirikupühadel.
Külastatakse ka teisi kogudusi.  Ka püütakse anda kord aastas kevadkontsert. Koor võtab  aktiivselt osa ka igaaastasest Valga praostkonna laulupäevast.  Nõo Laurentiuse koguduse koor on sõpruskooriks juba 15 aastat. Koor võtab ka osa iga viie aasta järel toimuvast üleriigilisest vaimulikust laulupeost.

Igal suvel toimub koori ja koguduse ühine ekskursioon tutvumaks teise kirikute ja kogudustega. Traditsiooniliselt toimuvad pidulikud koosviibimised hooaja algul sügisel, jõulupühade aegu ja kevadel enne suvevaheaega.

Ootame alati uusi lauljaid!

Kooride pildid asuvad pildialbumis.