Auf Deutch In English

Tartu Peetri kiriku segakoor 2012

Esimesed teated kooride tegevusest ulatuvad aastasse 1914, mil II pihtkonna õpetaja Arnold Laur asutas laulukoori.

1922. aastal asutas I pihtkonna õpetaja Gustav Rutopõld segakoori, mille dirigendiks sai Tartu Kõrgema Muusikakoolli oreliklassi juhataja Johannes Kärt (hilisem Jaak Karis). 1924. aastast töötas Kärt ka pihtkonna organistina. Kohe asuti esinema jumalateenistustel, korraldama koraalipühi ja andma kirikukontserte.

1930. aastal kutsus koorijuht Elmar Moisamaa kokku I pihtkonna meeskoori, mis kasvas 55 liikmeliseks. Järgmised dirigendid olid Voldemar Kliimand ja Leonhard Wirkhaus. 1933. aastal alustati ka hääleõpetuse andmist.

Nii oleks võinud Tartu Peetri koguduse laulukooride edulugu kesta, kui poleks tulnud 1940. aastat ja suurt sõda, mis külvas surma ja pillutas mööda maailma laiali nii lauljad kui koorijuhid.

Pärast sõda kogunesid laulusõbrad taas ja koorilaul kõlas pühakojas uuesti. 1956. aasta lõpust on teateid, et jõulupühade ajal toimus laulukoori esinemine. Koori proovide tarvis osteti ka August Terkmanni harmoonium, hinnaga 400 rubla. Kooris laulis siiis 14 naist ja 6 meest.

Koori juhatasid Daniel Varik, pärast teda kuni 1971. aastani Viktor Vardja. Õpetaja August Janni palus seejärel appi Erna Säägi. Alates 1973. aastast töötas E. Säägi ka organistina. Koorijuhi ametisse jäi ta 76 aasta vanuseni. Erna Säägi tegevusaastate ajal laulis kooris kokku 115 inimest. Koori liikmetest moodustati ka segakvartett ja naisduett. Tehtud töö eest sai Erna Säägi 2011. aastal kõrge tunnustuse -  EELK Teeneteristi III järgu ordeni.

1997. aastal alustas kooriga tööd  Kristiina Maria Lorenz, kes oli ka koguduse kammerkoori dirigendiks. Kammerkooriga tehti palju väljasõite nii kodu-, kui välismaal. 2014. aastal pühitseti koguduse laulukoori 100. aastapäeva.
2016. aastal pani K. M. Lorenz koorijuhi ameti maha. Koori dirigendiks kutsuti Mari Tooming, kes juba aastast 2012 teguses koguduse lasteansambli juhatajana, mille ta ise oli koguduse lastest koondanud.
Septembris 2017 asutati koguduse senise segakoori kõrvale nooremapoolsetest koguduseliikmetest segakoori II koosseis, millega soovitakse minna 2019. aasta üldlaulupeole.
Aastal 2018. laulab Tartu Peetri kiriku segakooris 35 lauljat.