« Tagasi sündmuste juurde

Vabadussõjas võidelnute mälestuspäev

Ürituse kuupäev: 03. jaanuar 2019
Algus kell: All Day

Kell 10.30 toimub Eesti Muinsuskaitse Seltsi, Eesti Sõjahaudade Hoolde Liidu ja Kindral Johan Laidoneri Seltsi korraldatud kogunemine Reaalkooli Poisi juures.

Viimsi mõisapargis süüdatakse küünlad ja asetatakse lilli kõikjal üle Eesti, kus on Vabadussõja ausambad ja Vabadussõjas võidelnute kalmutähiseid.

Kell 15.00 tähistatakse Kuusalu Laurentsiuse kirikus mälestusteenistus ja kontsert. Teenivad EELK peapiiskop Urmas Viilma, EELK Ida-Harju praostkonna praosti kt Margus Kirja ja Kuusalu koguduse õpetaja Jaanus Jalakas. Kõnelevad Eesti Vabariigi kaitseminister Jüri Luik, Soome Vabariigi kaitseminister Jussi Niinistö ja EELK peapiiskop Urmas Viilma. Kontsertosas musitseerib organist Andres Uibo, laulab Tallinna Ülikooli meeskoor Indrek Viiardi juhatusel, solist on Kalle Sepp.

Eesti Kirikute Nõukogu liikmeskirikute esindajatest osalevad Eesti Kirikute Nõukogu president emeriitpeapiiskop Andres Põder, Rooma Katoliku kiriku esindaja, Eesti Evangeeliumi Kristlaste ja Baptistide Koguduste Liidu esindaja pastor Erki Tamm, Eesti Metodisti Kiriku esindaja Taavi Hollman, Eesti Kristliku Nelipühi Kiriku esindaja Alur Õunpuu, Seitsmenda Päeva Adventistide Koguduste Eesti Liidu esindaja Toivo Kaasik, Eesti Apostlik-Õigeusu Kiriku esindaja ülempreester Aleksander Sarapik, Eesti Karismaatilise Episkopaalkiriku esindaja, Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kiriku esindaja ja Eesti Kirikute Nõukogu täitevsekretär pastor Ruudi Leinus.

Teenistusele eelneb kell 14.00 mälestushetk Kuusalu Vabadussõja mälestussamba juures ja esimese Eesti Vabadussõjas langenud Soome vabatahtliku Aukusti Tuomineni VR II/3 hauatähise avamistseremoonia Kuusalu kalmistul. Vabadussõjas langenute mälestussamba juures kõneleb Riigikogu aseesimees Enn Eesmaa. Kõnele järgneb mälestustseremoonia ja pärgade asetamine.

Aukusti Tuomineni hauatähise avamisel kõnelevad Soome kaitseminister Jussi Niinistö ja Hannele Valkeeniemi Soome suursaatkonnast (”100 aastat hilinenud hauakivi lugu”). Mälestuspalvuse viib läbi kaplan Peeter Paenurm.