Aasta Kirikumuusik 2018 on Jaan Vaidla

Jaan Vaidla
Foto: Tiiu Pikkur

Aasta Kirikumuusiku 2018 aunimetuse saab EELK Kirikumuusika Liidult Nissi koguduse organist, Martin Körberi elutöö propageerija Jaan Vaidla. Kirikumuusika Liidu tänukirjad saavad Jõgeva koguduse organist Anu Piiskoppel ja Kihelkonna koguduse organist Ülle Reinsoo.

Jaan Vaidla on organist, koorijuht, laulja, helilooja ning muusikateadlane. Ta on tegutsenud EELK Nissi Maarja koguduses organistina 2009. aasta kevadest – seega on ta olnud Nissi koguduse organistiks 10 aastat.

Oma töös pole Jaan Vaidla ole piirdunud üksnes organisti ülesannete kõrgel tasemel täitmisega, vaid on olnud silmapaistev heliloomingus ja muusikateaduses. Lisaks meloodia kirjutamisele vöib Jaan Vaidla teha laulule ka ise sönad vöi leides kellegi teise poolt kirjutatud luuletuse, teeb sinna viisi. Ta on mitmetele Laine Villenthali luuletustele loonud viise, ning leidnud ka teisi juba olemasolevaid viise millega Laine Villenthali tekste laulda ning rikastanud sellega koguduse lauluvara.

Jaan Vaidla eestvötmisel andis Nissi kogudus 2013. aastal välja oma ”Nissi Koguduse lauluraamatu”, kuhu on igal aastal lisandunud ka uusi laule. Eriliselt väärib esile tõstmist tema tegevus Martin Körberi pärandi jäädvustamisel ja populariseerimisel.

2017 korraldas jaan Vaidla Saaremaal Martin Körberi 200. aastapäeva tähistamiseks laulupäeva, kust võtsid osa paljud koorid ja ansamblid nii Saaremaalt kui mujalt, teiste seas ka EELK Kirikumuusika Liidu segakoor KOSK.

Jaan Vaidla kandidatuuri aunimetuse saamiseks esitasid Nissi koguduse õpetaja Lea Jants, muusikateadlane Eerik Jõks ning Kirikumuusika Liidu juhatus.

Varem on Aasta Kirikumuusiku aunimetuse pälvinud Piret Aidulo (2009), Siret Heinaste (2010), Anneli Klaus ja Pille Metsson (2011), Miina-Liisa Kuusemaa ja Tuuliki Jürjo (2012), Lia Salumäe ja Merle Liblik (2013), Imbi Laas ja Kadri Ploompuu (2014), Külli Erikson ja Sigrid Põld (2015), Anna Humal (2016) ning Hille Poroson (2017).

Vaata lisaks: