EELK Rootsi kogudustes kuulutatakse eestikeelset jumalasõna

Pühapäeval toimus sinodi jumalateenistus Jacobi kirikus. Piiskop Salumäe teenis seal koos praostkonna vaimulikega. Organist oli Henry Turu.

27. – 28. aprillil toimus Stockholmis Eesti praostkonna sinod. Sellel osales ka piiskop Tiit Salumäe, kes andis olukorrast Rootsi praostkonnas väikese ülevaate.

EELK Rootsi praostkonna Eskilstuna, Göteborgi ja Lääne-Rootsi, Norrköpingi, Stockholmi ja Uppsala kogudustes teenib kolm põhikohaga vaimulikku: praost Ingo-Tiit Jaagu, abipraost Jaak-Peeter Reesalu ja õpetaja Tiit Pädam.

Praostkonna aruandest: koguduste hingekirjas on 2018. aasta 31. detsembri seisuga 963 inimest. Ristitud kaks, leeritatud kolm inimest ja laulatatud kolm paari. Jumalateenistusi oli möödunud aastal 63, neist armulauaga 29. Teenistustel osalenutest käis armulaual 2319 inimest. Kirikutes peeti 22 leeritundi ja 17 piiblitundi.

Eesti kogudustel Rootsis oma kirikuhooneid ei ole, kuid teenistused toimuvad eesti keeles kindlatel aegadel ja neil osaleb uus Rootsis elav eestlaste põlvkond. Kiriku liikmed kuuluvad Rootsi riigikirikusse, kogutav kirikukassamaks laekub riigile ja sealt jagatakse kogudustele toetust, millest tasutakse koguduste personali ja ruumide kulud.

Tiit Salumäe sõnul on üldine suundumus on Rootsis see, et kogudused kahanevad. Õhkkond on Rootsis palju kirikuvaenulikum kui meil, näiteks on keelatud avalik jõulude pidamine. Hooldekodudes 80-90aastased inimesed mures praeguse olukorra pärast. Kui meil osalevad tavakoolide õpilased jumalateenistustel ja riikliku ürituse, Vabariigi aastapäeva tähistamise oluline osa on lipu õnnistamine ning aastapäeva jumalateenistus, siis Rootsis ei ole see enam võimalik.