Keila kogudus tähistab 800. aastapäeva esindusliku ajalookonverentsiga

EELK Keila Miikaeli koguduse 800. aastapäeva puhul toimub laupäeval, 14. septembril Keila kultuurikeskuses algusega kell 9.30 ajalookonverents, mille ettekanded jutustavad Keila kiriku ja koguduse lugu läbi selle 800-aastase ajaloo.

Ettekannetes liigutakse keskaegse ristisõdade idee ja Taani vallutuste juurest üha tänapäeva poole. Käsitletakse Rootsi-aegset rahvaharidust kui üht luteri kiriku olulist jälge Eesti kultuuriloos, räägitakse Keila kirikuhoone ehitusloost ja eripäradest ning tutvustatakse lähemalt 20. sajandi Keila kirikuõpetajaid Ado Köögardali ja hilisemat piiskoppi Jakob Kukke.

Keila koguduse õpetaja Matthias Burghardt esineb ettekandega „Clairvaux´ Bernhard ja keskaegne vägivaldne ristiusustamise idee”. Kunstiajaloolane Kersti Markus räägib Taani ja mõõgavendade ordu ajast ning Keila kihelkonna kujunemisest. Ajaloolane Aivar Põldvee käsitleb luterlikku rahvaharidust 17. sajandil. Keila kiriku vanemast ehitusloost annab ülevaate arheoloog Villu Kadakas ja Keila kiriku seinamaalingutest räägib arhitektuuri- ja kunstiajaloolane Anneli Randla. Risto Paju Tallinna Linnamuuseumist tutvustab muuseumikogus olevat mõisnik Heidemani vappepitaafi, mis oli algselt Keila kirikus ja võib olla Eesti vanim. Tallinna Piiskopliku Toomkoguduse abiõpetaja Joel Siim teeb ettekande „Jakob Kukk – külaküreest piiskopiks“. Ado Köögardalist, EELK Keila Miikaeli koguduse õpetajast aastatel 1921-1957 räägib tema lapselaps Anu Saluäär, kes koostas ja toimetas oma vanaisa ülestähenduste põhjal „Ado Köögardali päevaraamatutu 1944“, mida ka konverentsil esitletakse. 16.30 palvus kirikus.

Konverentsile on veel vabu kohti; registreerumine on avatud kuni 9. septembrini aadressil keilakogudus800@gmail.com. Registreerida on võimalik ka koguduse büroos aadressil keila@eelk.ee. Büroo asub aadressil Paldiski mnt 3 (avatud T, R 10.30-13.30, K 14-19)

21. septembril mälestatakse kihelkonnapäeva sündmuste raames Keila lahingut ja suurpõgenemise päeva. Mihklipäeva nädalavahetusel toimuvad ühine jalutuskäik pastoraadi mõisa juurde, kirikulooline ekskursioon kirikuaias, kontsert ja palvused. 28. septembril on mihklilaat, mille kuulsus kandus omal ajal kihelkonna piiridest kaugemalegi.

Keila kuulub Põhja-Eesti vanimate kirikukihelkondade hulka, mis rajati juba aastatel 1220-1221. Keila Miikaeli kogudus on kogu Keila kihelkonna vanim organisatsioon.

Oma algust arvestab kogudus 1219. aastast, mil Taani kuninga Valdemar II väed vallutasid Eesti põhjaranniku ning alustasid siinse elanikkonna ristimist. Koguduse organisatsiooniline algus jääb Keilas 13. sajandi esimesse poolde. Ligi kaheksasaja aasta jooksul, sh Liivi sõja ja Põhjasõja ajal, pole Keila koguduse tegevus kunagi täielikult katkenud.

Keila kirikuhoone on valminud järk-järgult mitmesaja aasta jooksul ning see on pühendatud peaingel Miikaelile, kes on jumalarahva kaitsja ja kurjuse vastu sõdija. Mihklipäev 29. septembril on kirikukalendris peaingel Miikaeli ja kõikide inglite püha.

Keila kihelkonnapäevad 2019 ajakava: www.keilakirik.ee.

Lisainfo:

Arnd Matthias Burghardt