Konsistooriumis on külalised Saksamaa partnerkirikust

Alates esmaspäevast, 13. maist kuni nädala lõpuni on EELK-l külas delegatsioon Saksamaalt Kurhessen-Waldecki Evangeelsest Kirikust. Tihedas programmis on kohtumisi kiriku juhtkonna ja partnerkiriku sõpruspraostkondadega mitmel pool üle Eesti, tutvumine kiriku diakooniatöö tegijatega, samuti nõupidamine konsistooriumis. Lisaks kohtuvad külalised kultuuriatašeega Saksa suursaatkonnas.

Aastakümneid vennalikku tuge

EKKW piiskop Martin Hein Kuressaare Laurentsiuse kirikus

Kahe kiriku vahelised suhted said alguse juba sügaval nõukogude ajal, mil pastor Burchard Lieberg asutasid fondi kiriku töötegijate abistamiseks. Fondist on EELK saanud toetust juba alates 1964. aastast, mil pastor Lieberg esmakordselt Eestit külastas. Fond on vabatahtlike annetajate toel kogunud ja toimetanud Eestisse riideid, jalanõusid, kangaid, kohvi ja šokolaadi. 1970. ja 1980. aastatel toodi Saksamaalt Eestisse ka ravimeid ning eestikeelseid piibleid. Eesti iseseisvuse taastamise järel veeti palju aastaid annetatud veoautoga Kasselist Tallinna erinevat abi, mh ka haiglainventari ja põllumasinaid. Kogutud annetuste eest on toetatud EELK pastoraatide remonti ja vaimulikele ametiautode ostmist. Vaimulikud on saanud fondilt toetust nii küttematerjali kui ravimite ostmiseks, auto remontimiseks või ka lihtsalt pere toimetulekuks. Viimastel aastatel on Estlandhilfe toetanud iseäranis kogudusi ja kiriku asutusi, kus tehakse aktiivselt diakooniatööd, kiriku koole, vaimulike perekondi ning samuti Punase Risti supikööki Tallinnas.

Aastast 2000 juhib fondi Estlandhilfe tegevust pastor emeeritus Jörn Schneider. Annetajateks on peamiselt baltisaksa perekonnad. Suur osa annetusi kogutakse perekondlikel suursündmustel, juubelitel ja matustel, kus kingituste ja lillede asemel palutakse külalistelt annetust kiriku töötegijate ja koguduste heaks Eestis.

EELK sõlmis Kurhessen-Waldecki kirikuga koostöökokkuleppe aastal 2001 ning pärast seda on lepingut viie aasta kaupa pikendatud (vt ka lepingu teksti EELK kodulehel).

Pikaaegsed Eesti sõbrad

Kurhessen-Waldecki kiriku delegatsiooni kuuluvad piiskop Martin Hein, diakooniatöö ja oikumeeniliste suhete juht ülemmaakirikunõunik õp Claudia Brinkmann-Weiß, rahvusvaheliste partnerlussuhete koordinaator, õp Bernd Müller ja Landefeldi koguduse õpetaja ning eestikeelse töö koordinaator Saksamaal õp Michael Schümers.

Piiskop Martin Hein on juhtinud Kurhessen-Waldecki kirikut aastast 2000 ning siirdub käesoleva aasta sügisel emerituuri. Praegune visiit Eestisse on tema jaoks kuues ning ühtlasi viimane ametlik külaskäik Eestisse. Pühapäeval, 19. mail peab piiskop Hein jutluse Tallinna Toomkirikus.

Korduvalt on Eestis käinud ka rahvusvaheliste partnersuhete koordinaator, õpetaja Bernd Müller. Õpetaja Michael Schümersit seovad Eestiga lisaks ka perekondlikud sidemed, nimelt on ta abielus eestlanna Merike Schümers-Paasiga ning kõneleb ladusalt eesti keelt. Ülemmaakirikunõunik Claudia Brinkmann-Weiß (diakoonia ja oikumeenia osakonna juhataja) on Eestis esmakordselt.

Kurhessen-Waldecki kirikul on sõprussuhted kolme EELK  praostkonnaga (sks Kirchenkreis): Lääne praostkonna sõpruspraostkond on Schmalkalden, Valga praostkonnal vastavalt Eschwege ning Ida-Harju praostkonnal Kirchhain. Regulaarselt toimuvad kahe kiriku vaimulike kokkusaamised, samuti Kurhessen-Waldecki kiriku partnerkirikute piiskoppide konsultatsioonid ja naisteoloogide konsultatsioonid, mis on andnud EELK esindajatele võimaluse kohtuda õdede ja vendadega Lõuna-Aafrikas, Namiibias, Indias ja Kõrgõzstanis.