Ristitee palvused Suurel Reedel 2019

Kristuse ristitee (Via Crucis) ehk valutee (Via Dolorosa) on Jeesuse surmapäeva mälestamine ja mõtteline kaasaskäimine tema kannatusteel. See traditsioon on pärit palveränduritelt, kes Jeesust jäljendades käisid Jeruusalemmas läbi läbi sama teekonna, mille Issand suurel reedel kohtukojast hauakoopani läbis. Läbi aegade on sellest välja kujunenud 14 peatusega palveteekond, mida palvetatakse ka mitmetes Eestimaa kogudustes.

Suurel Reedel (19. aprillil) toimuvad püha ristitee palvused EELK kogudustes järgmiselt:

• Ilumäe koguduses algab ristitee palvus kell 13.
  • Jõelähtme kirikus pärast kell 11 algavat suure reede jumalateenistust.
  • Kadrina koguduses algab ristitee palvus kell 11.
  • Kuressaares toimuval oikumeenilisel ristitee rännakul osalevad sel aastal ka teiste soome-ugri rahvaste esindajad. Tee kulgeb marsruudil:
    Nelikaare kirik 11.00-11.10, SPA kirik 11.20-11.30, metodisti kirik 11.35-11.45, Rahu kirik 11.50-12.00,
    Siioni kirik 12.10-12.20, Laurentiuse kirik 12.35-12.50,
    Õigeusu kirik 13.00-13.10, tagasi Nelikaare kirikusse 13.30, kus toimub kohvilaud.
  • Käsmu kirikuaias ja kirikus algusega kell 15.
  • Märjamaa Maarja kogudusemajas (Pärnu mnt 26) kell 10. Kell 11 järgneb sealsamas suure reede jumalateenistus.
  • Põlva kirikaias algusega kell 14. Kell 15 järgneb Kristuse surmahetke liturgia.
  • Pärnus algab oikumeeniline ristitee palvus kell 12 Vana-Pärnust toomkiriku mälestuskivi juures ja lõpeb Eliisabeti kirikus, kus järgneb Suure Reede jumalateenistus. Palvusel on kavas kanda Eliisabeti kirikus olevat Musta Risti.
  • Rakveres toimub oikumeeniline ristitee palvus algusega kell 16 Rakvere linna keskväljakult. Kulgetakse läbi Rakvere kristlike kirikute ja lõpetatakse kell 18 Rakvere metodisti kirikus.
  • Räpinas algusega kell 10.30 pastoraadi juurest. Kell 11 järgneb kirikus suure reede liturgiline jumalateenistus.
  • Tallinna vanalinnas algusega kell 12.30 Jaani kirikust. Tee kulgeb läbi Peeter-Pauli katedraali  Oleviste kiriku kaudu Piiskoplikusse Toomkirikusse.
  • Tartus algusega kell 17 Peetri kiriku juurest.
    Tee kulgeb marsruudil Tartu Peetri kirik– Tartu Jaani kirik – Pühima Neitsi Maarja Pärispatuta Saamise kirik Tartus – Tartu Kolgata kirik – Tartu Püha Luuka kirik – Tartu Maarja kirik – Tartu Pauluse kirik – Tartu Salemi kirik.
  • Tuhala kirikus algusega kell 12.

18. aprill kell 11.30-12.15 toimub ristitee rännak Tallinnas kaitseväe kalmistul.

Vaata lisa: