Saarte praost on Anti Toplaan ja abipraost Rene Reinsoo

Saarte praostkonna sinodilist osavõtjad Kuressaare Laurentsiuse kirikus

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) Saarte praostkonna sinod valis eilsel koosolekul eile järgnevaks neljaks aastaks praostiks taas õp Anti Toplaane.

Oma nelja-aastasest praostitööst kokkuvõtteid tehes ütles Toplaan, et koguduste ees on palju väljakutseid, mis puudutavad nii kirikute vara hooldamist kui inimeste eest hoolitsemist. Olukorras, kus maapiirkondades elanike arv väheneb, tuleb mõelda, kuidas kogudusi toimekana hoida ja pastoraatidele funktsiooni anda. Vanadele sakraalhoonetele tuleb leida natuke laiem kasutus kui ühe koguduse kooskäimise koht, kuid pühakoda ei tohi siiski muutuda kultuurimajaks, sõnas Toplaan. Praost pidas oluliseks jätkata koostööd koguduste ja kohaliku omavalitsuse ning teiste mittetulundusühingute vahel. Senisel ametiajal on Toplaan jõudnud külastada kümmet kogudust, külas käimata on pooltel kogudustel. ”Kui kogudus on nähtav, siis temaga arvestatakse,” ütles Anti Toplaan ”Kogudus peaks olema mitte see, kellest räägitakse, vaid kellega räägitakse,” lisas ta.

Anti Toplaane sõnul tegi EELK peapiiskop Urmas Viilma talle ettepaneku Saarte praostina jätkata paar päeva enne sinodi koosolekut.

Peapiiskop Viilma põhjendas sinodil praosti kandidaadina Anti Toplaant üles seades oma otsust lühidalt sellega, et on tema tööga väga rahul. Salajase hääletamise eel laususid tunnustussõnu praostile ka koguduste esindajad. Kõlama jäi, et tänu Toplaanele on paranenud koguduste toetamine ja et praost on lihtsalt positiivne inimene. Nii ei tulnudki vast kellelegi väga suure üllatusena, et koguduste toetus oli ”ühehäälne” – praost Toplaan pälvis 36 kohalolija toetushääle ja vastuhääli polnud.

Praosti valimise järel oli abipraosti valimise kord. Kandidaadina seadis äsja tagasi valitud Saarte praost üles Rene Reinsoo ning temagi pälvis kõigi koguduste üksmeelse poolehoiu ehk 36 häält.

Avalikul hääletamisel valiti ametisse ka praostkonna nõukogu.

Saarte praostkonnas on 20 kogudust – Saaremaal 13, Hiiumaal viis, Muhus üks ja Ruhnus üks.