Tallinna Jaani kirikus avatakse koorioreli maalitud orelitiivad

Kolmainupühal, 16. juunil kell 10 avatakse Tallinna Jaani kirikus koorioreli maalitud orelitiivad.

Kolmainupüha jumalateenistuse alguses avatavad koorioreli tiibade maalid on maalinud kunstnik Kristiina Kaasik. Martin ter Haseborgi poolt valmistatud kooriorel on Jaani kirikusse paigutatud 2006. aastal.

Avamisel mängivad oboed Olev Ainomäe ja Ingely Laiv, orelil mängib Tiia Tenno. Maalid õnnistab õpetaja Jaan Tammsalu, jutlustab õpetaja Toomas Paul.

Kunstnik Kristiina Kaasiku maalidel on kujutatud ingleid, kes puhuvad pasunat. Maalimisele kulus tal kaheksa kuud. Kunstnik kirjutab:

„Viis aastat tagasi kirjutasin üht näitust tutvustades oma taotlusest tasapinnalisusest minna edasi maaliruumi sügavusse, et kogeda puhtamaid ja kirkamaid võnkeid.

Tundub, et Jaani kiriku oreli barokktiibade maalimine andis mulle hea võimaluse selle idee edasi arendamiseks. Abilisteks olen kasutanud kahte inglit-sõnumitoojat, kelle tiibadesse tulev valgus levib

kõikjale, ka ruumi sügavusse. Kompositsioon on sümmeetriliselt lihtne, lakooniline. Arvestama pidin kiriku suuruse ning orelitiibade kõrgusega kiriku põrandast. Põhimõte oli see, et maalitud orelitiivad
oleksid helged ja annaksid inimestele pigem rõõmu kui kurbust, seega on maalid heledates toonides. Mulle meeldiks, kui vaatajal tekiks positiivne emotsioon – see on põhiline, mida ma tahaksin edastada.“

KRISTIINA KAASIK

Sündinud 26. jaanuaril 1943. aastal Tallinnas
1961 lõpetatud Tallinna II Keskkooli (Tallinna Reaalkool)
1961-1967 Eesti Riiklik Kunstiinstituut (teatridekoratsioon ja maal)
1970. aastast Eesti Kunstnike Liidu liige
1992. aastast Eesti Maalikunstnike Liidu liige
1998-2004 EKA Rakenduskunsti kolledži maaliõpetaja
Esinenud arvukatel näitustel kodu-ja välismaal alates 1965 s.h. isikunäitused Eestis, Soomes, Rootsis, Prantsusmaal.

Lisainfo:

Erkki Juhandi